24 May

%100 Ekolojik Pazarlar’ın 2022 Tarım ve Orman Bakanlığı Analiz Sonuçları

Tarım zehirleri (pestisit) açısından sıfır kalıntılı* ürünlerin adresi %100 Ekolojik Pazarlar İstanbul, İzmit ve Kayseri halkına hizmet veriyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, belediyeler ve Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından %100 Ekolojik Pazarlar’da satışa sunulan birçok farklı ürün grubundan alınan numuneler akredite laboratuvarlarda inceleniyor. Muayene ve analiz raporu sonuçları Buğday Derneği tarafından takip ediliyor, ilgili üretici ve esnaftan temin ediliyor.

Buğday Derneği’nin danışmanlığında kurulan Bakırköy, Kartal ve Şişli %100 Ekolojik Pazarlar; İzmit %100 Ekolojik Pazar; mevsimlik olarak kurulan Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazarlar’daki ürünlerin denetlenmesi ve analiz çalışmaları 2022 yılı boyunca devam etti.

Kartal, Şişli, Bakırköy %100 Ekolojik Pazarlar’da Buğday Derneği desteği ile belediyelerin gerçekleştirdiği denetimler ve alınan numunelerin yanı sıra, 2022 yılında İstanbul İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından domates, biber, patlıcan, ıspanak, kabak, bezelye, havuç, patates, roka, çilek, erik, portakal, mandalina, kayısı ve zeytinyağı gibi farklı ürün gruplarından alınan 17 numune sonucunda hiçbir tarım zehri kalıntısına rastlanmadı.

Buğday Derneği’nin Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği işbirliği ile katkı sunduğu Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazarlar’da da ilgili İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından alınan 25 numunenin sonucu temiz çıktı.

Her şey kayıt altında ve izlenilebilir

Hem tüketicinin hem de dürüst üreticilerin ve esnafın haklarını korumak adına yapılan denetimler ve analizler %100 Ekolojik Pazarlar’ın açıldığı günden beri düzenli olarak sürdürülüyor. Benzer hassasiyet ve denetimler ilgili Bakanlık ile kontrol ve sertifikasyon kuruluşları tarafından arazilerde, depolarda, pazarlama noktalarında düzenli ve habersiz olarak yapılıyor. Kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarınca yapılan bu denetimler sadece analizlerle sınırlı olmayıp, her bir üreticinin kullandığı tohumdan, gübreye; zirai mücadele yönteminden, toprağı korumak için yaptığı uygulamalara kadar her şey kontrol altında tutuluyor, kayıt altına alınıyor, satış miktarları hasat miktarlarından düşülerek stok takibi yapılıyor. Bu sebeple, %100 Ekolojik Pazarlar’a gelen her ürüne ait mali belge ve miktar bilgileri haftalık olarak ilgili kontrol ve sertifika kuruluşlarınca bildiriliyor.

Belediyeler ve Buğday Derneği tarafından alınan numunelerde kalıntı çıkması durumunda konu belediye başkanlığındaki komisyonlarca değerlendiriyor, hem gerekli yaptırımlar uygulanıyor hem de ilgili kontrol ve sertifika kuruluşları ile işbirliğine geçiliyor.

Analiz sonuçları Buğday Derneği’nin %100 Ekolojik Pazarlar’da yer alan halkla ilişkiler standında şeffaf bir şekilde vatandaşlar ile paylaşılıyor.

Sağlıklı, güvenilir gıda herkesin hakkı. Buğday Derneği sağlıklı ve güvenilir gıda için çalışmalarına devam ediyor.

 

*Organik tarım ürünlerinde, konvansiyonel ürünlerde olduğu gibi maksimum kalıntı limiti bulunmuyor, sıfır kalıntı olması gerekiyor.


Yukarıda adı geçen pazarlar, Buğday Derneği’nin danışmanlığını yaptığı %100 Ekolojik Pazarlar’dır. Adı geçmeyen pazarlara ilişkin bilgiyi, ilgili belediyelere sorabilirsiniz. Bulunduğunuz il ya da ilçede de %100 Ekolojik Pazar açılmasını istiyorsanız, bu talebinizi yine ilgili belediyenize iletebilirsiniz.