İçi Filizlenmiş Domates, Biber İçinde Biber…

%100 Ekolojik Pazar’dan aldığınız organik domatesin içten filizlendiğini ya da biberin içinde yeni bir biber oluştuğunu fark ettiniz… Telaşlanmayın… Yanıtı mevsimlerde…

Organik domates ya da biberin çekirdeklerinin (tohumlarının) filizlenmesi, katkı maddeleri ve kimyasallar nedeniyle gıdaların doğal yapılarını yitirdiği bugünlerde akla hemen bitkinin yetiştirilmesi sırasında hormon kullanıldığını getirebilir. Ama konu organik ürün ise bunun hormonlarla hiç ilgisi yok. Bu bitki fizyolojisi ve iklim koşulları ile ilgili bir durum.

Domatesin içindeki tohumun çimlenmesi, biberin içinde biber çıkması gibi görüntülere daha çok mevsim dışında tüketilen sebzelerde karşılaşılıyor. Bu tip durumlar tüketicide hormon algısı yaratsa da, meyve/sebze döllenmesi ve meyveyi/sebzeyi irileştirmek için uygulanan hormonlar organik seracılıkta kullanılmıyor. Ancak iklim şartlarına (ısı, nem, gece gündüz ısı farkı, güneşli gün sayısı vb.) bağlı nedenlerle, organik seralarda da iklimlendirme cihazları kullanılmadığı için ürünlerde çekirdekte filizlenme, meyve içinde meyve oluşumu, büzüşme, domatesin içinin beyaz kalması, meyvenin alt kısmının meme yapması gibi durumlara rastlanabiliyor.

Biraz daha açacak olursak serada tohumu içinde olgunluğa ulaşmış bir domates hasadı yaklaştığı sırada sıcaklıkların aniden düşmesi, güneşli günler ve saatlerin azalması sebebi ile kendini korumaya alıp gelişmeyi durdurabilmekte. Bu da hasadın gecikmesine sebep olmakta. Havaların tekrar ısınması ile domates içindeki doğal hormonların aktifleşmesi ile olgunlaşmış domates tohumları domatesin içinde çimlenmeye başlayabiliyor. Benzer durum biberler içinde geçerli.