%100 Ekolojik Pazar Standartları

BÖLÜM 6: %100 EKOLOJİK PAZARLARDA SATIŞ FİYATI İLE İLGİLİ MADDELER:

1. a. İşlenmiş – mamul ürünlerde temsilci/esnaf fiyatını kendisi belirler ancak bu fiyatın, aynı ürünün aynı marka, aynı gramaj, aynı cins ambalajda olmak kaydı ile pazarın kurulduğu il sınırları içinde;

perakende zincirlerdeki satış fiyatının %20 sinden yukarıda olmaması tavsiye edilir. ( promosyon, kampanya, özel indirim günleri hariç )

elektronik ticaret sitelerindeki fiyatının üzerinde olmaması tavsiye edilir. ( promosyon, kampanya, özel indirim günleri hariç )

b. İşlenmiş – mamul ürünlerde üretici kendi fiyatını kendisi belirler ancak bu fiyatın, aynı ürünün aynı marka, aynı gramaj, aynı cins ambalajda olmak kaydı ile pazarın kurulduğu il sınırları içinde diğer perakende satış yerlerindeki veya elektronik ticaret sitelerindeki fiyatının üzerinde olmaması tavsiye edilir. ( promosyon, kampanya, özel indirim günleri hariç )

2. Taze sebze ve meyvede tezgah sahipleri fiyatlarını kendileri belirler ancak proje ortakları da pazarın geleceği ve başarısı için hem üreticiyi, hem esnafı, hem de tüketiciyi memnun edecek orta yolu bulmak ve sektörün gelişmesini desteklemek  açısından piyasa araştırması yaparak fiyat tavsiyesinde bulunur.

3.       Taze sebze ve meyve fiyatları konusunda katılımcıların piyasa araştırması ve tavsiye fiyatlar konusunda önceden dernek ve proje ortakları ile iletişime geçerek bilgi alması, getirecekleri özel cins ve türdeki ürünler konusunda bilgi vermeleri  fayda sağlayacaktır.

4.       Ürünlerin fiyat etiketleri proje ortaklarınca yazılıp dağıtılacaktır. Dağıtılan fiyat etiketleri düzgün bir biçimde ilgili ürünün yanına yerleştirilmeden satışa başlanamaz. Etiketlerin teşhirinde çıta kullanımı zorunludur.

5.       Taze ürünlerde sabah belirlenen fiyatlarda değişikliği yaparken diğer üretici ve esnafa saygı gereği proje ortaklarına bilgi verilir ki onlar gerekli bilgilendirmeyi yapsınlar.

7.       Mamul ürünlerde fiyat ürünün üstünde veya fiyat etiketi ile yanında teşhir edilmek zorundadır.

8.       Özel veya sürekli müşterilere indirim yapılabilir ancak tüketiciye hangi sebeple olursa olsun yüksek sesle etikette yazılandan farklı fiyat teklif edilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :