Hayvansal Ürünlerde Sodyum Nitrat

Ölüm riski taşıyan botulizm hastalığına karşı organik veya konvansiyonel birçok firma sodyum nitrit veya potasyum nitrat kullanıyor. Devlet bu hastalığa karşı bunları kullanma zorunluluğu getirmiyor, yani illaki kullanın demiyor sadece bir üst limit veriyor. Üst limit 150 mg/kg’dir. Bu limit organikte 80 mg/kg yani nerede ise yarı yarıya. Bazı organik üreticiler kullanmayabiliyor. Bu firmanın ve tüketicilerin vereceği bir karar.

Organik hayvansal ürün tüketerek Biyogüvenlik Kurumu’nun konvansiyonel hayvancılık için izin verdiği ve ne yazık ki ucuz olduğu için nerede ise tüm konvansiyonel hayvancıların kullandığı GDO’lu yemden, antibiyotiklerden, yemlerdeki diğer zirai ilaç ve benzeri kalıntılardan korunmuş oluyorsunuz. Hayvan refahı ise diğer önemli bir konu.

Bir diğer önemli konu konvansiyonel olarak 300’e yakın gıda katkı maddesi kullanılabilirken bu sayı organikte 50’yi geçmiyor.

Gıda kaynaklı botulizm organizmanın gelişimi esnasında üretilen güçlü nerotoksin içeren gıdanın tüketilmesi ile oluşan ciddi bir gıda zehirlenmesidir. Toksini ısıyla değişme eğilimindedir ve 80°C’de 10 dakika veya daha fazla ısıtma ile yok edilebilir. Hastalığın tekrar oranı düşüktür, fakat hemen ve yeterli tedavi edilmezse yüksek ölüm oranına sahip olmasından dolayı hastalığa hatırı sayılır bir alaka gösterilmelidir. Yıllık olarak kaydedilen birçok salgının yetersiz işlenmiş gıdalarla, ev yapımı konservelerle alakalı olduğu görülmüştür, fakat bazen ticari üretilen gıdalarda da rastlanmıştır. Sosisler, et ürünleri, konserve sebzeler ve deniz ürünleri insan botulizmi için en sık karşılaşılan vasıtalardır.

 

E250

Sodyum nitrit

100 mg/kg(sterilize edilmiş   çiğ etler), 150 mg/kg (işlenmiş çiğ etler)

Vücut ağırlığı üzerinden 0,06 mg/kg

Doğal olarak oluşan bir mineraldir. Maden olarak çıkarılabilir veya   kimyasal olarak sodyum nitrattan üretilebilir Et ürünlerinde Clostridium botulinum’a karşı koruyucu olarak kullanılır. Nitritler nitroaminlerin (muhtemelen kanserojik) öncüleridirler.Yüksek   konsantrasyonları hemoglobin ile reaksiyona girebilir. 6 haftanın altındaki   bebek gıdalarında kullanılmasına izin verilmez.