Açıkta Yumurta Satışı

Bir ara tüm yumurtalar için dolap zorunluluğu getirildi. Ancak yumurta üreticilerinin itirazı üzerine tebliğ düzeltildi. Çünkü yumurta dolapta saklanıp sonra sıcağa çıkarsa çok daha çabuk bozuluyormuş. İş sadece satıcıda bitmiyor. Üretici firmalar, nakliye firmaları/süreci, üretici ile son satış noktası arasındaki distribütör firma deposunda da soğuk zincirin kırılmaması gerekiyor. Bakkalın veya pazarda tezgah sahibinin dolapta tutması ile sınırlı değil konu. Bakkala gelene kadar üreticinin deposunda birkaç gün, distribütör firmada birkaç gün kalabiliyor ürün. Isı değişimi, soğuğa girip çıkması yumurta üreticilerinden anladığımız kadarı ile yumurtanın daha çabuk bozulmasına sebep oluyor.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği konuyu şöyle açıklıyor. “Şu anda bakanlıkta görüşlerin değerlendirilmesi yapılıyor. Bu hafta sonuna kadar neticelenir diye düşünüyorum. Soğuk hava depolanması şartının kaldırılması yönünde taleplerimiz vardı. Yeni düzenlenen tebliğde 18 güne kadar soğutulmasına gerek yok şeklinde değiştiriliyor. Avrupa Birliği’nde bu soğuk-sıcak dalgalanmaların en çok yumurtaya zarar verdiğini açıklayan raporlar var. Birçok ülkede durum aynı, biz de hep Avrupa’da yumurta dolapta değil diye örnekleri gösteriyorduk. Başta YUM-BİR olmak üzere İzmir ve İstanbul’da kurulan yumurta üretici ve satıcıları dernekleri, bakkallar ve pazarcılar odalarının ortak çabalarıyla tebliğ değişikliğine gidildi”

Mevzuatlara göre yumurtanın yumurtlama tarihinden itibaren 18. güne kadar soğutulması zorunluluğu kaldırıldı. Yumurtlama tarihinden sonraki 18’inci günden itibaren +8 °C’ile +5 °C arasında bir sıcaklıkta muhafaza edilecek. Yumurtaların son tüketim tarihi yumurtlamadan itibaren en fazla 28 gün olarak tanımlanmıştır.

Bu sebeple yumurtanın üretim tarihi ve son kullanma tarihlerine dikkat edip, özellikle yaz aylarında en taze yumurtaları almanızı tavsiye ederiz.

İlgili tebliğe aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/12/20141220-5.htm