Şişli %100 Ekolojik Pazar’da naylon torbaya geçit yok

%100 Ekolojki Pazar’da Naylon Torbaya Geçit Yok!

Türkiye’nin ilk ekolojik pazarı olan Şişli %100 Ekolojik Pazar, 7 Kasım 2009’dan itibaren tezgahlarda naylon torba kullanımını tamamen kaldırarak, Türkiye’de bir ilk’e daha imza atıyor. Bundan sonra pazarda bu proje için özel olarak üretilmiş bez çantalar bulundurulacak, alışverişlerde bez çanta, file veya en son çare olarak kese kâğıdı kullanılacak.

Neden?
• Dünyada her yıl 4-5 trilyon naylon torba üretiliyor, her dakika bir milyon naylon torba çöpe atılıyor. Naylon torbaların doğada çözünmesi 100-10.000 yıl alıyor.
• Naylon torbaların, her yıl onları yiyecek zanneden yaklaşık 100.000 deniz kuşu ve memelinin ölümüne sebep olduğu tahmin ediliyor.
• Naylon torbaların çözünmesi sürecinde oluşan zehirli mikroskobik parçacıklar su kaynaklarımıza ulaşıyor, bitkiler ve hayvanlar yolu ile besin zincirimize giriyor.

Peki Çözüm Kese Kâğıdı mı?

Hayır. 1999’da sadece Amerika’da kullanılan 100 milyar kesekâğıdının üretilmesi için 14 milyon ağaç kesildi. Kese kağıdının yaşam döngüsüne baktığımızda (kesilen ağaçlar, yitirilen ormanlar, üretim aşaması, nakliye ve geri dönüşüm) dünyada bıraktığı ayak izi neredeyse naylon torbadan daha bile fazla. Kâğıt endüstrisi, dünyada çevreye en fazla zarar veren 10 endüstriden biridir.
Kaynak: Birleşmiş Milletler Çevre Konseyi, The Environmental Literacy Council (Çevre Bilinç Konseyi) ve The Green Consumer ( Yeşil Tüketici )

En İyisi Bez Çanta
Kullan-at tarzı tüketim, kullandığımız ürün her ne olursa olsun, doğal kaynaklarımızı tüketiyor ve kirletiyor. O yüzden çözüm ne plastik torba, ne de kesekâğıdı… Çözüm tekrar tekrar kullanabileceğimiz bez çanta. Sürdürülebilirliğin sırrı, tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmekte ve ekolojik yaşam kültürününü hayatımızın her alanında uygulayabilmekte yatıyor.
Pratik Öneriler:
Öncelikle bez çanta, file, tekerlekli pazar çantası veya birer sepet edinelim.
1. Daha az kesekağıdı tüketimi için çantaya ayrı ayrı konmasına gerek olmayan ürünleri beraber koyalım.
2. Ayırmak istediğimiz ürünler için ufak bez keseler edinelim veya kendimiz dikelim.
3. Kese kâğıtlarını tekrar tekrar kullanalım.
4. Naylon torba ve kese kâğıtlarının geri dönüşümünü sağlayalım. Kese kâğıtlarını bahçemizdeki kompostumuza da atabiliriz.

%100 Ekolojik Pazar Bez Çantası

Naylon Torbasız Pazar projesi için özel olarak yaptırılan Şişli %100 Ekolojik Pazar bez çantasını sadece ekolojik pazarda değil, diğer alışverişlerinizde de kullanarak mesajımızı yaymamıza yardımcı olabilirsiniz.

Yaşam Dönüşümdür…
Bugün yaptığımız tercihler, aldığımız kararlar, yarın bize geri dönecek, çocuklarımızın yaşayacağı dünyayı belirleyecek. Gelin şikayet etmek yerine, dönüşüme önce kendimizden başlayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :