Çilekte irilik ve hormon

Organik Pazarlarda kış aylarından başlayarak güz aylarına dek her mevsim çilek bulmak mümkün ve bu çileklerin bazılar çok iri. Çileğin mevsimi bahar ve yaz başları değil mi? İri çileklerde hormon kullanılmış olabilir mi?

Türkiye de çok fazla organik çilek projesi var. Tarım il Müdürlüklerinin desteklediği İskilip, Bursa, Konya gibi çok farklı bölgelerde ve rakımlarda organik çilek projeleri var. Ayrıca Mersin, İzmir, iç Anadolu gibi bölgelerde farklı coğrafi koşullarda birçok organik tarım üreticisi çilek üretimi yapıyor. Bu sebeple Mersin yöremizde kış aylarından başlayarak iç bölgelerdeki yüksek rakımlı alanlara geçene kadar çok geniş bir dönemde sizlere organik çilek sunulabiliyor. Market zincirleri az miktarlarda alım yapmadığı için sezon başlarında ve sonlarında marketlerde konvansiyonel çilek görmekte zorlanırken pazarlarımızda organik çilek olmasının sebebi organik üreticilerin az miktarda da olsa bu ürünlerini pazara sevk etmekten başka alternatif pazarlama çarelerinin olmamasından.

Ürünün büyüklüğünün ise hormon ile hiçbir ilgisi yok hatta konvansiyonel çileklerin bile. Çileklerin iri olması ırkından. Bizim eski kültür çeşitlerimizin, dağ çileklerimizin yerini albenili, iri, nakliyeye dayanıklı tohum çeşitleri almakta. Yanlış anlaşılmasın bunlar GDO lu falan değil sadece özel olarak seçilip, özel olarak döllenerek elde edilen ırklar. Nasıl Uzakdoğu, Afrika veya İskandinavya ırkları farklı ise bunlarda sera ve tarla koşullarında kültürel yöntemlerle eldi ediliyor.