Yerleşim Planları, Üreticiler ve Sertifikalar

Pazar Yerleşim Planları

Bakırköy Pazarı Yerleşim Planı
Kartal Pazarı Yerleşim Planı
Şişli Pazarı Yerleşim Planı


Bu menü altında sizlerle tüm %100 Ekolojik Pazarlar’da ki yerleşim planına göre hangi tezgahın hangi firma veya üreticiye ait olduğunu ve bu tezgahta satılan ürünlere ait sertifikaları ( ilk aşamada taze sebze ve meyve ) paylaşmak istiyoruz. Böylece “Sertifikası var mı acaba?” , “Tezgahta sertifika göremedim.” gibi endişelere son vermek istedik. %100 Ekolojik Pazarlarda bulunan Buğday Derneği halkla ilişkiler tezgahlarında da tüm sertifikaları görebilirsiniz. Ayrıca her bir üretici sayfasına üreticilerden geldikçe kendilerini tanıtan kısa bilgi, fotoğraf, video veya kendi sitelerine ait linkleri ekleyeceğiz.

Sağ taraftaki menüden müşterisi olduğunuz %100 Ekolojik Pazarı seçtikten sonra çıkan kroki üstünde bir tezgaha/firmaya tıkladığınızda açılan sayfada birden çok üretici linki söz konusu ise bu üreticiler firmanın ürünlerini alıp sattığı yani aracı olduğu üreticiler demektir. İstediğiniz üretici ismi üstüne gelip tıkladığınızda sadece ilgili üreticinin sertifikalarını görebileceksiniz. Aracı tezgahında satılan ürünün bu üreticilerden hangisine ait olduğunu anlamak için pazar tezgahında her ürünün üstünde duran fiyat etiketine bakınız.

Önemli not: Kontroller, raporlamalar, analiz sonuçları ve bürokratik işlemler sebebi ile sıklıkla bir sertifikanın bitim tarihinde güncel olanı yetişmemekte ancak üreticinin ürünleri çıkabilmektedir. Bu sebeple hem üreticiyi mağdur etmemek hem de tüketicinin güvencesini sağlamak amacı ile Buğday Derneği ve ilgili Belediye proje koordinatörleri sertifika kuruluşu ile iletişime geçerek güncel durum bilgisi almakta, süreci takip etmektedir. Ürünlerin çıkması ancak sertifikalandırma sürecinin uzayacağı durumunun tespitinde sertifika kuruluşlarından yazılı olarak onay istenmektedir. Örneklerini sertifikaları incelerken görebilirsiniz.

Önemli not: Bazı kontrol ve sertifikasyon kuruluşları ürün bazında toptan üretim miktarı kadar ve ilgili üretim sezonunu kapsayacak şekilde bazıları bir ay, üç ay gibi sürelerle bazıları ise her hafta ürün sertifikası düzenlemektedir. Bu sebeple özellikle her hafta sertifika düzenlenen sertifikalarda bu web sitesine aktarma da gecikmeler söz konusu olabilecektir.

Önemli not: İki tip sertifika vardır. Birincisi ilgili arazide ilgili müteşebbisçe organik üretim yapıldığına dair müteşebbis sertifikası diğeri ise ilgili müteşebbise ait satışı yapılacak ürünün satışını belgelendirmek için düzenlenen ürün sertifikaları. Müteşebbis sertifikası düzenlenmeden ürün sertifikaları düzenlenemeyeceği için ve tüketiciyi ilgilendiren satışa dair ürün sertifikası olduğundan sitede ağırlıklı olarak ürün sertifikalarını göreceksiniz. Ancak ürün sertifikasının yetişmediği durumlarda müteşebbis sertifikası veya ilgili sertifika kuruluşundan alınan uygunluk yazısını da sitemizde bulabilirsiniz.

Önemli not: Krokiler üstünde aracı tezgahları tıkladığınızda temsilciliği yapılan tüm müteşebbis/üreticilere ait bağlantılar çıkmaktadır. Dönem dönem ilgili üreticinin pazardaki temsilcisi değiştiği için bu değişimlerin web sitesinde güncellenmesinde gecikmeler yaşanmaktadır.