13 Kas

Tezgâhın Ardındaki Kahramanlar: Murat Gül

Buğday E-Dergi’nin Güz 2022 sayısında yayınlanan Tezgâhın Ardındaki Kahramanlar serisinin yeni bölümünde organik tarım üreticisi Murat Gül’ü konuk ediyoruz.

Farge Organik’in kurucularından Murat Gül, İzmit’in orman köyü Fethiye’de organik tarım yönetmeliğine uygun olarak 75’ten fazla mevsimsel sebze ve meyve üretiyor, çiftliğin dışa bağımlılığını azaltmak için hastalık getiren tohumlar yerine yerel tohumları özenle ekiyor, çoğaltıyor. Organik üretimin emek yoğun ve maliyetli olduğunu belirten Gül, zehirli kimyasalların kullanıldığı konvansiyonel tarımın aksine; zararlı otlara ve böceklere karşı elle müdahale, çapalama, malçlama ve kendi yaptıkları doğa dostu ilaçlar ile nasıl mücadele ettiklerini anlattı.

 

 

Buğday Derneği’nin destekçilik programı kapsamında üç ayda bir elektronik ortamda yayınlanan Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi’ne abone olarak hem ekolojik yaşamın gündem ve pratiklerinden haberdar olabilir hem de Buğday Derneği’nin doğayla uyumlu üretim, türetim ve sağlıklı bir gelecek için yürüttüğü çalışmalara destek olabilirsiniz.

Aboneliğinizle birlikte, Buğday E-Dergi’nin yaz sayısı ve 3 ayda bir yeni sayıları e-posta kutunuzda oluyor.