Üreticiler ve Sertifikaları

Bu menü altında sizlerle %100 Ekolojik Pazarlara katılan veya ürün gönderen müteşebbis/üreticilere ( ilk aşamada taze sebze ve meyve ) ait sertifikaları ve üreticilerce gönderildiği taktirde kısa tanıtıcı bilgileri, fotoğraflarını, varsa web veya sosyal medya site bağlantılarını ve videolarını paylaşacağız.

Bunun için sağ taraftaki menüden organik tarım müteşebbis ve ürün sertifikasında geçtiği resmi hali ile üretici kişi veya firmanın baş harfine göre harf aralığını seçmeniz daha sonra açılacak sayfada ilgili üreticiye ait bağlantıyı bulup tıklamanız yeterli olacaktır. Kooperatif gibi gruplar altındaki üreticilerde menüde önce üretici ismi, sonra grup ismine yer verildiği için satışı yapılan üreticinin grup içindekilerden hangisi olduğunun bilgisi gerekmektedir çünkü genellikle sertifikalar grup ( kooperatif vs ) adına düzenlenmektedir. Bu sebeple satın aldığınız ürünün ilgili gruba dahil hangi üreticiye ait olduğunu öğrenmek için pazardayken fiyat etiketine bakarak veya tezgah sahibi veya Buğday ve Belediye yetkililerine sorarak bilgi alınız.

Önemli not: Kontroller, raporlamalar, analiz sonuçları ve bürokratik işlemler sebebi ile sıklıkla bir sertifikanın bitim tarihinde güncel olanı yetişmemekte ancak üreticinin ürünleri çıkabilmektedir. Bu sebeple hem üreticiyi mağdur etmemek hem de tüketicinin güvencesini sağlamak amacı ile Buğday Derneği ve ilgili Belediye proje koordinatörleri sertifika kuruluşu ile iletişime geçerek güncel durum bilgisi almakta, süreci takip etmektedir. Ürünlerin çıkması ancak sertifikalandırma sürecinin uzayacağı durumunun tespitinde sertifika kuruluşlarından yazılı olarak onay istenmektedir. Örneklerini sertifikaları incelerken görebilirsiniz.

Önemli not: Bazı kontrol ve sertifikasyon kuruluşları ürün bazında toptan üretim miktarı kadar ve ilgili üretim sezonunu kapsayacak şekilde bazıları bir ay, üç ay gibi sürelerle bazıları ise her hafta ürün sertifikası düzenlemektedir. Bu sebeple özellikle her hafta sertifika düzenlenen sertifikalarda bu web sitesine aktarma da gecikmeler söz konusu olabilecektir.

Önemli not: İki tip sertifika vardır. Birincisi ilgili arazide ilgili müteşebbisçe organik üretim yapıldığına dair müteşebbis sertifikası diğeri ise ilgili müteşebbise ait satışı yapılacak ürünün satışını belgelendirmek için düzenlenen ürün sertifikaları. Müteşebbis sertifikası düzenlenmeden ürün sertifikaları düzenlenemeyeceği için ve tüketiciyi ilgilendiren satışa dair ürün sertifikası olduğundan sitede ağırlıklı olarak ürün sertifikalarını göreceksiniz. Ancak ürün sertifikasının yetişmediği durumlarda müteşebbis sertifikası veya ilgili sertifika kuruluşundan alınan uygunluk yazısını da sitemizde bulabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.