Aldığım süt bozulmadı

……. Bey Merhaba,

……. urunleri satan peynir sut yogurt tezgahindan pazarda var oldugundan beri alisveris yapiyorum.Ama yaklasik son 8 aydir aldigim  1 litrelik  inek sutleri son kullanma tarihi gecse bile bozulmuyor. Suphe icerisindeyim.
Konuyla ilgilenmenizi ve bilgi vermenizi rica ediyorum.Yada bu konu hakkind kiminle iletisim kurmam gerektigi bilgisini vermenizi rica ediyorum.

Teşekkürler
Iyi calismalar.

Merhaba …… Hanım,

Geri dönüşüz için teşekkür ederiz.

Ürünlerimizin son kullanma tarihini belirlemek için raf ömrü analizini kullanıyoruz. Laboratuvara gönderilen aynı parti ürün numuneleri günlük olarak mikrobiyal analize giriyor. 1. gün, 2.gün…7.gün gibi. Numunelerde mikrobiyel üremenin tespit edildiği ilk gün raf ömrü olarak belirleniyor. Diğer numuneler 8. 9. güne kadar uygun olsa bile ilk uygunsuzluk gösteren numuneye göre raf ömrü belirleniyor.

Başka bir ifadeyle üründeki son kullanma tarihi aslında tavsiye edilen tüketim tarihini ifade ediyor.

Ayrıca 7. günde üründe gözle görülür bozulma olmaması, -ekşime, kesilme vb.-  mikrobiyel gelişme olmadığı anlamına gelmiyor. Muhtemelen bozulma başlamış olabilir ancak bir kaç gün sonra gözle görülür hale gelir.

Ürünlerimizde hiçbir korucu katkı maddesi kullanılmamaktadır. Soğuk zincir kırıldığı durumlarda çok hızlı uygunsuzluklar gösterir.  Bu sebeple raf ömrü konusunda çok hassas ve dikkatli davranmak zorundayız. Ürünümüz son kullanma tarihinden sonra da bir süre bozulmayabilir ancak bu süreyi tespit edip aynı partideki her ürüne garanti veremediğimiz için raf ömrüne ilave edemiyoruz.

Bu konuda başkaca soru ve önerileriniz olursa memnuniyetle yanıtlamak isteriz.

Saygılarımızla,

……..