Amaçlar

KISACA %100 EKOLOJİK PAZAR PROJESİ:

Türkiye’de ekolojik ürün üretim ve tüketimini sağlıklı işleyen, adil, sürdürülebilir ve güvenilir bir alış – veriş modeli aracılığı ile yaygınlaştırmak için kurulan %100 Ekolojik Pazarlar,  toplumun sosyal ve kültürel buluşma noktası olan halk pazarlarının yeni bir anlayış ile dönüştürülerek kentlilere tekrar kazandırılması amacına uygun bir şekilde tasarlanmıştır.

Amaçlar:

  • Ekolojik sertifikalı ürünlerin üreticiden her kesimden tüketiciye en kısa, ucuz yoldan ve uygun koşullarda, güvenli bir sistem dahilinde ulaşmasına olanak sağlamak.
  • Ekolojik ürün bilgisinin yaygınlaştırılması, tüketici eğitimi ve talep oluşturulması
  • Denetimli, güvenilir, belgeli, sağlıklı ürünler sunarak halk sağlığına katkıda bulunmak
  • Ekolojik tarıma geçen çiftçilere pazar desteği sağlarken yeni üreticilerin/yatırımcının teşvik edilmesi yolu ile sektörün gelişimine katkıda bulunmak
  • Kültürümüzün parçası, sosyal ve ekonomik takas modeli olan halk pazarlarının geliştirilmesi
  • Su ve toprak kalitesi ile biyolojik çeşitliliğin korunmasını desteklemek
  • Kırsalda ekolojik, sürdürülebilir yaşam modellerini, kırsalda refah ve istihdamı desteklemek. Özellikle ekolojik tarımdan gelire en çok ihtiyaç duyan, kırsal kökenli, marketlere veya ihracata yönelik çeşit, kalite ve süreklilik sağlayamayacak, küçük ve orta ölçekli üretici/çiftçiyi desteklemek.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği için ekolojik pazarlar ekolojik yaşam/doğayla barışık yaşam felsefesini ve kültürünü paylaşma ve yaygınlaştırma alanlarıdır. Türkiye’de poşet kullanımının kaldırıldığı ilk Pazar olma özelliğine de sahip olan Şişli %100 Ekolojik Pazar önderliğinde, tüm %100 Ekolojik Pazarlar açıldığı ilk günlerden itibaren konu ile ilgili söyleşiler, etkinlikler, atölyeler ve film gösterilerine sahne olmuştur. Çeşitli kutlamalar ve konserlere ev sahipliği yapmıştır. Bu çabanın küçükte olsa bir karşılığı olarak Şişli %100 Ekolojik Pazarı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin bir parçası olmuştur. Gene her %100 Ekolojik Pazar projesinde gel oyna atölye grubu ile birlikte çalışılmakta, çocuklara ve ailelerine yönelik etkinlikler düzenlenmekte, çocukların ahşap su bazlı boyalı, yerli malı oyuncaklar edinmesi sağlanmaktadır.

Gene tüm %100 ekolojik pazarlarda girdilerin pazardan alınması kaydı ile gözleme, kek, börek tarzı organik girdilerle hazırlanan yemeklerin halkımıza sunulması sağlanmıştır. KARTAL %100 Ekolojik Pazarımız etkinlik çadırımız, inşa olmakta olan bir ekolojik kafemiz ve müzik yayınımız ile sosyal kültürel anlamda diğer pazarlarımıza öncülük etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :