Deşifre programında Feriköy %100 Ekolojik Pazar hakkında çıkan hatalı beyan

Sayın %100 Ekolojik Pazar Müşterilerimiz, Üyelerimiz, Dostlarımız,

A Haber Kanalı’nda 09.03.2012 tarihinde saat 20:30’da yayınlanan DEŞİFRE programında “Sahte Bal” konusu tartışılmıştır. Tartışmaya katılan TURKLAB yetkilisi Dr. Can DEMİR, “Bildiğiniz Organik Pazar var Şişli’de. Oradan yine sizin gibi bir televizyon programıyla 10 tane numune aldık. 10 tanesinin 7 tanesi sertifikaları yani iyi tarım uygulamaları kapsamında sahte çıktı. 3 tanesi yüksek para ile aldığımız yani normal 2 liraysa organik diye 4 liraya aldığımız ürünlerin 3 tanesinden 1 tanesinde pestisit kalıntıları çıktı. Bunu da yayınladık o televizyon programında.” İfadesini kullanmıştır.

Ancak daha sonra kendisi hatasını kabul etmiş ve aşağıda sizlerle paylaştığımız noktaları bizzat kabul etmiştir, ürünler Şişli%100 Ekolojik Pazardan değildir. Kendisi önümüzdeki hafta “sucukları” işleyecekleri DEŞİFRE programında hatasını telafi edecektir.

( yayını izlemek için: http://tv.gazetea24.com/index.php?y=483&z=2012-03-09 21:10:00&i=41841 )

Bir sonraki satırdaki linki tıklayarak 23.09.2012 Tarihinde canlı yayın konuğu olarak Katıldığı A Haber Ana Haber bülteninde Şişli %100 Ekolojik Pazarı ile ilgili düzeltme konuşmasını dinleyebilirsiniz. http://tvarsivi.com/player.php?y=483&z=2012-03-23 18:22:00

Can Bey in sözünü ettiği televizyon programı 17 Aralık 2010 da yayınlanan NTV Yakın Plan programıdır. ( google da “NTV yakın plan 17 aralık Cuma” yazıldığında program çıkmaktadır. Ayrıca yayın video.ntvmsnbc.com/yakin-plan-17-aralik-2010.html den de indirilebilir )

Bu programda yayıncı kuruluş ve Can Beyin ifadeleri ve görüntüler göstermektedir ki;

  1. 8 adet ürün alınmıştır. Alınan ürünlerin tamamı sebze, meyve grubudur. Deşifre programının konusu sahte bal olduğu için bazı tüketicilerimiz konuyu bal olarak algılamıştır.
  2. Alınan tüm sebze videoda da görüleceği üzere paketli sebzelerdir. %100 Ekolojik Pazarlarımızda 6 yıldır paketli sebze ve meyve satılmamıştır.
  3. Programda ürünlerin Şişli Organik Pazardan alındığı zaten belirtilmemektedir. Ürünlerin muhtemelen alındığı yer olarak videolarda lüks bir manav görünmektedir.
  4. Alınan 8 numinenin zaten 5 tanesinin sertifikalı olmadığı Can Bey tarafından tespit edilip programda açıklanmıştır. Diğer 3 ürünün bir veya ikisinde de kalıntı çıkmıştır. Yani konu sadece her gün ne yazık ki karşımıza çıkabilecek bir sahteciliktir. Yani organik olmayan ürünleri organik diye satmaya kalkan herhangi manav, market, konvansiyonel pazarlara çıkan pazarcı tarzında kişi veya kuruluşlardır. Bu programda Can Bey de bu ürünler için “organik adı altında tüketiciyi yanıltmak için satılan ürünler” ifadesini kullanmıştır. Yani bu ürünler zaten baştan sertifikasız ürünlerdir.

Şişli %100 Ekolojik Pazara giren tüm ürünler organik sertifikalı ürünlerdir ve düzenli olarak da zirai ilaç kalıntı analizleri yapılmaktadır.

%100 Ekolojik Pazarlarımızdan güvenerek organik sertifikalı ürünleri almaya devam edebilirsiniz ve bu konuda bir tereddütünüz olur ise veya bu tip yayınlar sizleri tereddüte düşürürse lütfen pazarlarımızın denetiminden sorumlu Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Belediye yetkililerimizle iletişime geçiniz veya bize e-mail ile ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :