06 Eki

%100 Ekolojik Pazarlar üretici ziyaretleri

Buğday Derneği, %100 Ekolojik Pazarlar’a katılan ve ürün gönderen üreticilerin arazilerine ziyaretlerini sürdürüyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin danışmanlığında kurulan %100 Ekolojik Pazarlar’da düzenli olarak yapılan ürün, çeşit, miktar, mali belge, sertifika, etiket kontrolleri ve pestisit kalıntı analizlerinin yanı sıra, %100 Ekolojik Pazarlar’a katılan veya ürün gönderen üreticilerin arazileri de belirli aralıklarla ziyaret ediliyor.

Buğday Derneği Gıda Mühendisi Merve Atınç, Şişli %100 Ekolojik Pazar Komisyonu’nun desteği ile Eylül ayı içerisinde pazarlara ürün gönderen veya katılan Ankara ve Kırşehir üreticileri Emrah Kulaksız, İsmail Songür, Mustafa Songür, Özcan Kulaksız ve Satılmış Songür’ün arazilerini ziyaret ederek tarladaki ürünler ve pazara gelen ürünleri (miktar, çeşit, kalite vb.) karşılaştırmanın yanında, depo ürünlerinin muhafazası, üretimde kullanılan girdiler ve diğer uygulamalar hakkında üreticilerden bilgi aldı.

Her şey kayıt altında ve izlenebilir

Buğday Derneği, oluşturduğu %100 Ekolojik Pazar Standartları ile organik pazarların sağlıklı işleyen ve güvenilir bir model olarak yaygınlaşmasına öncülük ederek, üstlendiği bu rolü, hazırladığı internet veritabanı ile daha da ileriye taşıyor. Yerel yönetim yetkilileri, ürünlerin satış verilerini tarih, satıcı, üretici, ürün, çeşit, miktar, fiyat ve mali belgeler bazında kayıt altına alıyor. Ardından üretici denetimlerinden sorumlu kontrol ve sertifika kuruluşlarına gönderiyorlar. Ayrıca, %100 Ekolojik Pazarlar’da satılan tüm ürünlere ait sertifikaları www.ekolojikpazarlar.org adresinden şeffaf bir şekilde tüketicilerin erişimine sunuyor.

Belediyelerin yanı sıra, Buğday Derneği ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da denetimleri yapılan %100 Ekolojik Pazarlar’da, düzenli olarak ürünlerden numune alınarak akredite laboratuvarlara gönderiliyor. Kalıntı çıkan veya sertifika kapsamı dışında ürün sattığı tespit edilen üreticiler ve esnaf pazardan men ediliyor.

Sağlıklı ve güvenilir gıdanın adresi %100 Ekolojik Pazarlar

Bakırköy: Cuma günleri, Airport Alışveriş Merkezi’nin arka açık otoparkında, 09.00-16.00 saatleri arasında.

Şişli: Cumartesi günleri, Cumhuriyet Mah. Gökkuşağı Lala Şahin Sok. Feriköy’de, 07.00-17.00 saatleri arasında.

İzmit: Cumartesi günleri, 41 Burda Alışveriş Merkezi’nde, 10.00-18.00 saatleri arasında.

Kartal: Pazar günleri, Hükümet Konağı Cad., Kartal Baba Alt Geçidi yanı, 08.00-17.00 saatleri arasında.

Kayseri – Kocasinan/Erciysevler: Pazar günleri, Erciyesevler Mah., Mazı Sk. Kocasinan’da, 08.00-17.00 saatleri arasında. *Sadece Ağustos-Kasım döneminde hizmet vermektedir.

Kayseri – Kocasinan/Yenimahalle: Çarşamba günleri, Yeni Mah., 3540. Sk. Kocasinan’da, 08.00-17.00 saatleri arasında. *Sadece Eylül-Kasım döneminde hizmet vermektedir.