15 Ara

Şişli ve Kartal %100 Ekolojik Pazarlarda Tarım İlçe Denetimleri Gerçekleşti

7 Aralık Cumartesi günü Şişli Feriköy %100 Ekolojik Pazarı ve 8 Aralık Pazar günü Kartal %100 Ekolojik Pazarı’nda Şişli ve Kartal Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İlçe Müdürlüklerinin yaptıkları denetimlerde, rastgele seçilen tezgahlarda sertifika, ürün, etiket ve irsaliye kontrolü yapılmış olup herhangi bir olumsuz durum tespit edilmemiştir. Buğday Derneği ve belediyelerin her hafta düzenli olarak yaptıkları etiket, mali belge ve ürün giriş çıkış denetimleri ve sertifikaların birer kopyasının halkla ilişkiler standlarında bulunuyor olması da denetimlerin daha kolay yapılmasını sağlamıştır.

Denetlemeler devam ettikçe sonuçları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

15 Ara

%100 Ekolojik Pazarlarda zirai ilaç kalıntı analizleri devam ediyor

Buğday Derneği proje ortağı Belediyeler işbirliği ile Beylikdüzü, Bakırköy, Şişli, Kartal, Konya, Seferihisar %100 Ekolojik Pazarlarında düzenli olarak yaptığı analiz çalışmalarına devam ediyor.

Güz döneminde yapılan zirai ilaç kalıntı analizlerinde bir üreticiye ait kabak, bir aracı firmanın depoladığı ve Buğday Derneğince stok takibi yapılan organik elmalar ve üzümlerde her hangi bir kalıntıya rastlanmamıştır. Ancak pazarda tezgah sahibi firmalara ürün gönderen bir üreticinin ürünlerinin şüphe çekmesi üzerine yapılan analizlerde kalıntı tespit edilmiş, bu üreticinin %100 Ekolojik Pazarlara ürün göndermesi engellenmiş, konu üreticinin kontrol ve sertifikasyon firmasına bildirilmiştir.

Geçtiğimiz hafta ise Şişli %100 Ekolojik Pazar’da dört farklı tezgahtan 5 farklı kalem ürün zirai ilaç, aflatoksin ve bakteriyel analize gönderilmiştir. Sonuçları gene diğerleri gibi paylaşılacaktır.

Buğday Derneği ve proje ortağı Belediyeler tarafından Pazar denetimleri, aracı stok ve depo denetimleri ve analiz uygulamalarına siz pazar müşterileri ve organiğe gönül vermiş diğer üreticilerle haksız rekabet yaratılmaması için devam edilecektir.