29 Şub

Ekolojik yaşamı destekleme konusunda öncü projelerin yaratıcısı, Buğday Derneği’nin kurucusu sevgili Victor'umuzu aramızdan ayrılışının birinci yılında İstanbul ve Bodrum’da andık. Victor, 7 Mart'ta da Kaz Dağları’nda yapılacak etkinliklerle yad edildi.

Geçen yıl 3 Mart’ta kaybettiğimiz Buğday hareketinin fikir babası ve Buğday Derneği’nin kurucusu ve vizyoneri Victor Ananias aramızdan ayrılışının birinci yıldönümünde Bodrum Bitez’deki kabri başında ailesi ve yakınları tarafından anıldı. Victor’un “Yaşam Dönüşümdür” yazan mezarına çiçekler bırakıldı, buğday tohumları serpildi. Kurucusu olduğu %Şişli ve Kartal %100 Ekolojik Pazarlarda anısına helvalar kavruldu, imece usulü “hayır” sofraları kuruldu ve onunla ilgili anılar paylaşıldı.

Buğday Derneği %100 Ekolojik Pazarlar Koordinatörü Batur Şehirlioğlu, “Onun mirası ekolojik yaşam kültürü oldu. Bu mirası sahip çıkanlar olarak sürdürebileceğimize inanıyoruz. Teşekkürler Victor” derken, çiftçi arkadaşı İbrahim Balta da “Organik tarımın ne olduğunu ondan öğrendik. Bize anlattı, gösterdi, yaşattı. Attığın tohumları yeşertecek, kurduğun pazarları yaşatacağız Victor” şeklinde konuştu.

 

Victor için 7 Mart’ta Kaz Dağları’ndaki Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde bir anma töreni ve “hayır” gerçekleştirildi.

Ekolojik tarım alanında tüm dünyada tanınan ve uluslararası ekolojik tarım kuruluşları tarafından geleceğin 5 liderinden biri olarak gösterilen Victor Ananias, 2008’de, dünyada sınırlı sayıda kişinin layık görüldüğü “One World Award” ödülünü almıştı. Hayatı boyunca ekolojik yaşam bilgisinin yayılması için büyük çaba gösteren Ananias, ekolojik tarım, ekolojik ürünler, ekolojik turizm ve doğa dostu mimarlık alanlarında gelecek kuşaklara miras kalabilecek değerde çok sayıda tohum attı. %100 Ekolojik Pazarlar, TaTuTa (Tarım Turizm Takas), Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi onun attığı tohumlardan sadece birkaçı olarak bugün pekçok insanın yaşamına değer katıyor…

Victor’un anısına tasarladığımız www.victorananias.org web sitesi de 3 Mart tarihinde açıldı. Sitede; Victor Ananias’ın yaşamı, attığı tohumlar (Buğday Restoran, Doğal Ürün Dükkânları, Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi, TaTuTa, %100 Ekolojik Pazarlar, Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi), ardından yazılanlar, mutfağından, albümünden, kaleminden, yorumlarından, sesinden ve fırçasından bölümlerinde ondan kalan pek çok iz yer alıyor. Böylece kısa yaşamına pek çok şey sığdıran Victor Ananias, ardında bıraktıklarıyla var olmaya ve ekolojik yaşam alanında ilham vermeye devam ediyor. 

13 Şub

Tohum Takas Ağı Kampanyası Şişli %100 Ekolojik Pazarda tanıtıldı.

Atalık Tohumlarımızı Koruma Çağrısı

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği yaşamın sürekliliğini temsil eden, atadan kalma tohumlarımızı korumak için Adım Adım Oluşumu ortaklığıyla başlattığı Tohum Takas Ağı Kampanyasını Şişli %100 Ekolojik Pazarda tanıttı.

Buğday hareketinin 22 yıldır attığı tohumlar, 10 yıldır Buğday Ekolojik Yaşamı destekleme Derneği’nin projeleriyle meyve veriyor… Yaşamın sürdürülebilirliğinin atalık tohumlarımızı korumakla mümkün olabileceğini savunan Buğday Derneği, 10. Yılında Adım Adım Oluşumu ortaklığıyla başlattığı Tohum Takas Ağı Kampanyası’nı 11 Şubat 2012 Cumartesi günü Şişli %100 Ekolojik Pazarda tanıttı.

Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Güneşin Aydemir ve oyuncu Alper Kul Toplantıda kampanyaya dair ayrıntıları aktardığı tanıtım etkinliğinde Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün başlatması ve Volkan Arslan’ın çaldığı tulum sesi eşliğinde atalık tohumlar için Pazar çevresinde sembolik bir koşu gerçekleştirildi. Osmanlı çileği, pembe domates, deli bezelye ve kavılca buğdayı çizimlerinin yer aldığı ARANIYOR tişörtleri giyen Adım Adım koşucuları, aralarında Alper Kul, Berhan Şimşek, Şehnaz Sam ve Olgun Şimşek’in de olduğu sanatçılar eşliğinde atalık tohumlarımız için koştular. Şişli %100 Ekolojik Pazarın en sadık müşterilerinden ve destekçilerinden olan Şehnaz Sam kampanyaya etkinlikte seslendirdiği şarkılarıyla destek verdi.

 

 

 

04 Şub

Atalık Tohumlarımızı Koruma Çağrısı – Tohum Takas Ağı Kampanyası Tanıtım Etkinliğine Davet

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, yaşamın sürekliliğini temsil eden, atadan kalma tohumlarımızı korumak için Adım Adım Oluşumu ortaklığıyla başlattığı
Tohum Takas Ağı Kampanyasını, sanatçıların desteğiyle kamuoyuna tanıtacak.

Tarih   : 11 Şubat 2012 Cumartesi

Saat      :  12.00

Yer        :  Şişli %100 Ekolojik Pazar (Lala Şahin Sk. Feriköy-Şişli)

Yaşamın sürdürülebilirliğinin atalık tohumlarımızı korumakla mümkün olabileceğini savunan Buğday Derneği, Adım Adım Oluşumu ortaklığıyla başlattığı Tohum Takas Ağı Kampanyası’yla geleceğimizin teminatı evladiyelik tohumlarımızın gelecek kuşaklara aktarılması için çoğaltılmasını ve sürekliliğini sağlamayı hedefliyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Adım Adım Oluşumu ve kampanyaya destek olan sanatçılarla birlikte, Şişli %100 Ekolojik Pazar’da gerçekleştireceği tanıtım toplantısında herkesi atalık tohumlarımıza destek vermek üzere çağrıda bulunacak. Adım Adım koşucularının ekolojik pazar çevresinde sembolik bir koşu gerçekleştireceği toplantıda sanatçılar, Osmanlı çileği, deli bezelye çizimlerinin bulunduğu özel tohum tişörtlerini giyerek kampanyaya destek çağrısı yapacaklar.

 Sivil toplum kuruluşlarının kamu yararına gerçekleştirdikleri projelere destek olmak amacıyla koşan ve bu amaçla geçen yıl Buğday Derneği’nin TaTuTa (Tarım Turizm Takas) Çiftlik Ziyaretleri projesi yararına maratonlara katılan Adım Adım Oluşumu bu yıl adımlarını, 4 Mart 2012’de Antalya’da yapılacak Runtalya Maratonu’nda atadan kalma tohumlarımızı korumak için atacak.

Adım Adım Oluşumu ile yürütülen kampanya kapsamında Tohum Takas Ağı projesi için toplanan bağışlarla, değişik coğrafyalarda atalık tohumların çoğaltılması ve paylaşımı planlanıyor.

 www.bugday.org

 

 

04 Şub

%100 Ekolojik Pazarlar organik ürün piyasasına, müşterilerine yeni ürünler sunmaya devam ediyor.

Şişli Feriköy ile 2006 Haziranında kurulmaya başlanan %100 Ekolojik Pazarlar’ın amaçlarından biri de üreticinin talep tespiti yapabilmesi ve dolayısı ile yeni ürünler geliştirerek organik ürün çeşitliliğinin artmasını sağlamak idi.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği projesi olan %100 Ekolojik Pazarlar aynı zamanda organik tarım yapan çiftçiler ve küçük işletmelerin az miktarlarla üretilen kaliteli, lezzetli ve özel ürünlerine pazar şansı bulmalarını sağladı.  %100 Ekolojik Pazar projesi sayesinde market raflarında bulamayacağımız butik ve çiftlik bazında üretilen özel ürünler organik ürün tüketicileri ile buluşabilmekte.

Girdileri farklı üreticilerden gelen ve/ya sadece paketleme yaparak üretici sınıfına giren üretimlerin yanında küçük işletmelerin kendi üretimlerini işleyerek ürettiği sınırlı miktardaki ürünlere %100 Ekolojik Pazar tüketicisinin de tepkisi olumlu.

5 yıl önce Türkiye’de hiç bulunmayan organik süt ürünleri bugün Şişli %100 Ekolojik Pazar’da altı ayrı marka ile temsil edilmekte. Bugüne kadar market raflarında UHT süt olarak bulabildiğimiz organik sütü artık %100 Ekolojik Pazarlarda pastörize olarak bulmak mümkün.

Organik tarıma ve ekolojik pazarlara küçük birer çiftçi olarak başlayan üreticilerimiz ise 2012 ile birlikte ürünlerini katma değerli ürünlere dönüştürmeye başladı. Ali Yener kendi çiftlik ürünleri olan ceviz, fındık, ıhlamur, mısır için üretim izni alırken, Şaban Burhan daha da ileri giderek ekmek, yoğurt, sucuk gibi ürünlere girdi.

%100 Ekolojik Pazarların sektöre son aylarda kazandırdığı diğer ürünler ise arpa şehriye,  tofu, istiridye mantarı, elma pekmezi ve turşusu oldu.

Gene sektörün hızla gelişmesi ithal kozmetik ve temizlik ürünlerinin karşısına yerli markaları çıkardı.

Organik muz sarartma tesislerinin sayısı ise 5 e çıktı.