14 Haz

Organik ürünler pazarının öncüsü Şişli %100 Ekolojik Pazar 5 Yaşında!

Organik ürünler pazarının öncüsü Şişli %100 Ekolojik Pazar 5 Yaşında!


Türkiye’nin ilk ekolojik pazarı ve Buğday Derneği’nin ekolojik pazarlar projesinin ilk örneği olan Şişli %100 Ekolojik Pazar, Haziran’da beşinci yaşını dolduruyor. Şişli Pazar’ın doğum günü, 18 Haziran saat 10:30’dan itibaren çeşitli performanslar, resitaller, ikramlar ve çekilişlerle kutlanacak.

Şişli %100 Ekolojik Pazar, Buğday Derneği’nin ekolojik sertifikalı ürünlerin sağlıklı ve güvenilir bir model ile tüketiciye kısa yoldan ve uygun koşullarda ulaşmasına olanak sağlayan pazar projelerinin ilk halkasını oluşturdu.

Türkiye’de ekolojik ürünlerin ve pazarların yaygınlaşmasına önayak olan Şişli %100 Ekolojik Pazar’dan sonra yine Buğday Derneği öncülüğünde Kartal, Bakırköy, Beylikdüzü ve Samsun’da da ekolojik pazarlar açıldı. Böylece ekolojik ürünler daha çok tanınır, bilinir ve ulaşılabilir hale geldi. Ayrıca diğer ekolojik pazarları, pazara gelemeyenlere hizmet sunan internet satış projelerini ve dükkânları besleyerek zincirleme olarak çok daha fazla insanın ekolojik ürünlere ulaşmasını sağladı.

  • 2006 Haziran’ında 48 tezgâhta 25 üreticiyle başlayan Şişli %100 Ekolojik Pazar, beş yıl sonra 260 tezgâhta 70 üreticiyle devam ediyor.
  • Sadece Şişli %100 Ekolojik Pazar’da yılda yaklaşık 600 ton ekolojik ürün satılıyor.
  • Pazarın yaklaşık 1500 müdavimi var.

%100 Ekolojik Pazarlar, ekolojik ürün alışverişinin yanı sıra ekolojik yaşamın farklı alanlarında çeşitli etkinliklere katılım olanağı da sağlıyor. Pazarın müdavimleri, sabahın erken saatlerinden itibaren, hem alışveriş ediyor hem de pazarda gerçekleşen etkinliklere, söyleşilere katılıyorlar.

Türkiye, ekolojik sertifikalı organik et, süt ürünleri, muz, yerli kozmetik ürünler, yerli tekstil, çeşitli gurme ürünler, ithal kozmetikler, içkiler, çikolatalar, bisküviler ve temizlik malzemeleri ile Şişli %100 Ekolojik Pazar sayesinde tanıştı. Şişli pazarında ekolojik malzemelerle yapılmış gözlemeler, içecekler, kekler ve pastalarla kahvaltı ve brunch keyfi yapmak da mümkün.

18 Haziran Cumartesi Açılış Etkinlikleri

10.30:  Tugay Başar ile birlikte KeKeÇa (Beden Perküsyonu)

11.00:  Açılış Konuşmaları

11.15:  %100 Ekolojik Pazar Esnafı Hayırı (Yiyecek- içecek ikramı)

11.15:  Karadeniz Horon Ekibi

12.00:  Ebru Ayarcı Yönetiminde Algo-ritmo Perküsyon Grubu

12.30:  Yahya Dai saksafon, Murat Alkan Gitar ikilisi

12.30:  Ekolojik Ürün Hediye Çekilişi

Pazarda emeği geçen herkese en içten teşekkürler…

Doğum Günün Kutlu Olsun Şişli %100 Ekolojik Pazar! 

İletişim: batur@bugday.org

12 Haz

Kartal’ın Ekolojik Çocukları Yoga İle Tanışıyor

Kartal’ın Ekolojik Çocukları Yoga İle Tanışıyor

Kartal %100 Ekolojik Pazar’da uzman öğretmen eşliğinde 4-7 yaş arası çocukları yoga ile tanıştırıyoruz

Yer: Kartal %100 Ekolojik Pazar Etkinlik Çadırı ( Kartal Kaymakamlığı yanı )

Gün ve Saat: 19 Haziran Pazar, 11.00 – 12.00 arası

Yaş Grubu: 4-7

Katılım Payı: 15 TL

Malzeme: Yoga esnasında kullanılacak matlar Kartal Belediyesince karşılanacaktır. Çocukların yoga yapmaya uygun kıyafetle gelmeleri yeterli olacaktır.

*** Katılımcı sayısı 10 ile sınırlı olduğundan ilk kayıt yaptıran 10 çocuk yoga dersine katılabilecektir. Kayıt için Belediyeden Deniz Hanım ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. İletişim bilgileri: hafta içi denizselcuk@kartal.bel.tr, cuma öğleden sonra ve haftasonu  denizselcuk36@gmail.com

12 Haz

Organik Sektörde anlamlı bir işbirliği: “Farm Well” markalı ürünleri tercih ederek Buğday Derneğini destekleyebilirsiniz.

Organik Sektorde anlamli bir isbirligi: “Farm Well” markali urunleri tercih ederek Bugday Dernegini destekleyebilirsiniz.

Bugday Dernegi ve Gurmey Organik, organik tarim sektorunde anlamli bir isbirligine imza atti.
Gurmey firmasi Bugday Dernegi’nin ekolojik tarim sektorunun gelismesine verdigi katkiya destek olabilmek amaci ile “farmwell” markali urunlerinin satisindan elde edilecek karin %10 unu Bugday Dernegi ne bagisliyor.
Siz de %100 Ekolojik Pazarlarda ve marketlerde “farmwell” markali urunleri tercih ederek bu amaca destek olabilirsiniz.