13 qV_

Buğday Derneği olarak %100 Ekolojik Pazarlar’a Ürün Gönderen Üreticilerin Arazilerine Ziyaretlerimiz Devam ediyoruz

Düzenli olarak yaptığımız ürün, çeşit, miktar, mali belge, sertifika, etiket denetimleri ve zirai ilaç kalıntı analizleri yanında %100 Ekolojik Pazarlar’a katılan aracı esnafın stok ve depo denetimlerine ve ürün gönderen üreticilerin arazi ziyaretlerine de belirli aralıklarla devam ediyoruz.

Ziraat Mühendisimiz Sakine Önalan, Nisan ayı sonunda pazarlarımıza ürüngönderen veya katılan İzmir’li üreticiler; Özgür Andaç, Halil ve Hatice Halaç, Süleyman Akçil, Gürbüz Andaç, Olcay Buyruk ve Süleyman Andaç’ın arazilerini ziyaret ederek, üretilen ürünler ve pazara gelen ürünleri karşılaştırmanın (miktar, çeşit, kalite vs) yanında, üretimde kullanılan girdiler ve diğer uygulamalar hakkında bilgi aldı. Mayıs ayı başında ise %100 Ekolojik Pazarlar’a katılan Yalova’lı üreticimiz Ferit Yarar’ın arazilerini ziyaret etti.

Böylece bugüne kadar kontrol ve sertifika kuruluşlarının rutin olarak genellikle yılda iki kez ve ayrıca baskın denetimler yaptığı %100 Ekolojik Pazar katılımcısı üreticilerden 49 üreticinin arazileri kritik dönemlerde sizler için tarafımızca ziyaret edilmiş olup, pazarlarımıza gelen ürünler ve miktarları ile arazideki durum mukayese edilmiştir.

Ayrıca bugüne kadar sizler için %100 Ekolojik Pazarlar’da 128 analizde, 100 farklı üreticinin 204 farklı ürünü zirai ilaç kalıntı analizine tabi tutulmuştur. (Bu sayıya Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri analizleri dahil edilmemiştir) İki farklı test ile toplam 507 aktif maddeye bakılıyor. (GC MSD 1 VE LC MS/MS 1)
*Ölçümlerin hassasiyeti 0.01 mg/kg dır.

Akredite bir laboratuar olan INTERTEK’te yaptırılan analiz sonuçlarını ve ziraat mühendislerimizin arazi ziyaretleriyle depo denetimlerine ait fotoğrafları da %100 Ekolojik Pazarlar’da Halkla İlişkiler stantlarımızda inceleyebilirsiniz.

20160428_103239-01

20160426_150907-01