30 qV_

Seferihisar %100 Ekolojik Pazar Takas Şenliğine Ev Sahipliği Yapıyor

Seferihisar Belediyesi ve Buğday Derneği işbirliğinde açılan, İzmir halkına sadece üreticiden tüketiciye ve en uygun fiyata organik ürün sunma iddiası ile kurulan ve 4. Haftasına giren %100 Ekolojik Pazar’da 6 Temmuz cumartesi “Bebek ve Çocuk Eşyaları Takası” düzenleniyor.

Günümüz ekonomisinin yarattığı “kullan at” kültürüne ve herşeyin parasal bir değere sahip olduğu sisteme alternatif mümkün olduğunca yerel bir çözüm, bir model sunmak takasın amacı.

Hele ki kapsamı bebek ve çocuk eşyaları olunca takasın daha da bir önemi var. Çocuklarımızın hızla büyüyor olması bu kapsamdaki takası daha da anlamlı ve zorunlu hale getiriyor. Bugüne kadar yaptıkları projeler ile ekolojik yaşam kültürünü destekleyen Seferihisar Belediyesi ve Buğday Derneği zaten bireyler olarak kendi çevremizde yaptığımız paylaşım ve takasın yerelde geleneksel bir model çerçevesinde yaygınlaştırılmasına ön ayak olmayı amaçlıyor.

Bu sebeple her ayın ilk cumartesisi İzmir – Seferihisar yolu üstünde Ulamış köyü girişinde Shell Benzinlik karşısında kurulan %100 Ekolojik Pazarda “Bebek ve Çocuk Eşyaları Takası” düzenlenecek. 0 -13 yaş için oyuncaktan kitaba, kıyafetten bebek arabasına, cd’den patene, bisiklete her şeyin oluşturulacak bir takas masasında değiş tokuş edileceği etkinlik saat 11.00 – 12.00 arasında eşyaların kabulu ile başlayacak. 12.30 – 13.30 arasında ise takas başlayacak. Getirilen parça kadar götürme esasına dayanan takasta çok özel değerli eşyalar için ayrıca yüzyüze takas masası oluşturulacak. Takasa bir katılımcı en fazla 15 parça eşya ile katılabilecek, daha fazla eşya bağış olarak kabul edilecek. Takasın bir diğer şartı ise getirilen eşyaların eksiksiz, temiz ve kullanılabilir durumda olması.Takas için ilk gelenlerin ilk tercih şansı bulacağı sistemde aradığını bulamayanlar bir sonraki ayki takasta haklarını kullanabilecekler.

Her hafta ekolojik yaşam ve organik tarım temalı etkinliklere sahne olan Seferihisar %100 Ekolojik Pazarında aynı gün saat 11.30 – 13.30 arası Prof. Dr. Serdar Tezcan ve Füsun Tezcan ile “Böcek Bilimci Çocuklar Atölyesi” gerçekleştirilecek. Böcekler hakkında tanıtıcı bilgi, mikroskopta böcekleri inceleme fırsatı, canlı böceklerle uygulamaların yapılacağı atölye hakkında daha detaylı bilgi için http://bofyap.ege.edu.tr/

Gelin hem organik ürün alışverişinizi yapın, hem takasa, atölyeye katılın hem de organik yemek servisi de yapan kafede güzel bir kahvaltı yapın, çocuklarınız eşeğe binip gezsin, çimlerde oynasın ve harika bir zaman geçirsin.