31 Mar

Evladiyelik Tohumlar %100 Ekolojik Pazar’da

Evladiyelik Tohumlar %100 Ekolojik Pazar’da

2 Nisan’da Şişli’de, 3 Nisan’da Kartal’da gerçekleştirilecek atölyelerde, her katılımcıya evladiyelik domates, biber, patlıcan tohumları, organik solucan kompostu ve viyöl verilecek, Buğday Derneği ziraat mühendisleri tohumdan fide yetiştirmenin püf noktalarını anlatacak. Etkinlik Şişli de 8.30  – 14.30 arası, Kartal’da 10.00 – 14.00 arası gerçekleştirilecektir.

Yıllardır tohumun korunması için çaba gösteren, projeler gerçekleştiren ve Tohum Ağı’nın da kurucusu olan Buğday Derneği, Şişli ve Kartal %100 Ekolojik Pazarlarda evladiyelik tohum atölyesi düzenliyor. Atölyenin amacı, tohumun korunmasının önemini anlatmak, şehirde yaşayanların tohumdan fidana döngüyü tecrübe etmelerini sağlamak ve balkon/apartman bahçelerinde sınırlı da olsa üretimin mümkün olduğunu göstermek.

Evladiyelik tohum atölyesine katılanlara bir viyol, viyolu dolduracak kadar ekolojik solucan kompostu ve domates, biber, patlıcan ve karpuz tohumları verilecek. Atölye katılım ücreti 15 TL, Buğday üyelerine 10 TL.

Verilecek olan tohumların cinsiyse şöyle:

Çarliston biber

Yerli kadıbudu karpuz

Pembe domates

Yatak domatesi

Gül biber

Salçalık (kapya) kırmızı biber

Topan patlıcan

Uzun patlıcan

Not: Her katılımcıya bir viyöl, bir viyöl dolusu organik solucan kompostu ve bir viyolu dolduracak kadar karışık tohum verilecektir. Tohum sayısı sınırlıdır, bu nedenle herkese aynı sayıda ve çeşitte tohum vermek mümkün olmayabilir. Buğday Derneği üyelik indiriminden yararlanacak olanların üyelik kartlarını göstermeleri ve üyelik aidat borçlarının olmaması gerekiyor.

Başvuru: %100 Ekolojik Pazarlardaki Buğday tezgahı

Teşekkürler: Tohumları sağlayan Gürsel Tonbul Çiftliği, Emanetçiler Derneği ve organik solucan kompostunu bağışlayan Ekosol’e teşekkürlerlerimizle…

Buğday Derneği