25 qV_

Kayseri Kocasinan % 100 Ekolojik Pazarı 3 Ağustos Pazar Günü Açılıyor!

Buğday Derneği’nin yerel yönetimlerle kurduğu %100 Ekolojik Pazarların sekizinci halkası olan Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazarı, 3 Ağustos Pazar günü tekrar hizmet vermeye başlıyor.

 

 

 

Kayseri İl Tarım Müdürlüğü tarafından yürütülen “Organik Tarımın Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında Kayseri’de üretim yapan üreticilerin ürünlerinin tüketici ile buluşması için,

Kayseri Tarım İl Müdürlüğü, Kocasinan Belediye Başkanlığı, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği işbirliği ile açılan Kocasinan Erciyes Evler %100 Ekolojik Pazarı geçtiğimiz yıl temmuz ayında hizmet vermeye başlamıştı.

 

 

 

Üreticilerin üretim sezonunun sonlanması sebebi ile Kasım ayına kadar süren Kocasinan %100 Ekolojik Pazarda geçtiğimiz yıl, sezon boyunca 44.469 kg yazlık sebze (domates, biber, salatalık, fasulye, patlıcan) , 35.373 kg meyve (kayısı, elma, üzüm, çilek kiraz) satıldı.Kayseri’nin ilk % 100 Ekolojik Pazarı olan pazar; fiyatlarıyla, Seferihisar, Konya Meram %100 Ekolojik Pazarları gibi ‘organik ürün pahalıdır’ düşüncesini sildi.

 

Çok başarılı bir sezon geçiren Kocasinan %100 Ekolojik Pazarda,Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğ’nün çalışmaları kapsamında,sık sık tüketicilere bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Gıda satın alınırken dikkat edilecek noktalar, turşu ve kışlık domates sosu yapımı,reçel,yogurt,peynir yapımı,kompost yapımı gibi konularda pazar müdavimleri bilgilendirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neden % 100 Ekolojik Pazar?

 

Organik ( ekolojik ) ürün tohumdan hasata, hasattan son kullanıcıya ulaşıncaya kadar tüm aşamalarında insana ve ekosisteme zararlı hiçbir kimyasal girdi, katkı maddesi ve yöntem kullanılmadan üretilen kontrollü ve sertifikalı ürünlerdir. Kanun ve yönetmeliklerce tanımlı şartlar dahilinde tüm süreçte izlenebilirliğin sağlandığı, her bir verinin kayıt altına alındığı bir tarım metodudur.

 

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği için ekolojik pazarlar ekolojik yaşam/doğayla barışık yaşam felsefesini ve kültürünü paylaşma ve yaygınlaştırma alanlarıdır.

%100 Ekolojik Pazarlar’a gelen ürünlerin sertifikaları ve ekleri, ürün sertifikaları, faturaları, miktarları ve etiketlerinin kontrolü, haftalık sertifika kuruluşu iletişimleri, kayıt, veri paylaşımı ile birlikte;

 Sizler için;

* rutin zirai ilaç kalıntı analizleri yapıyor,

*  %100 Ekolojik Pazarlarımıza ürün tedarik eden üreticilerin arazi, aracıların depolarını ziyaret ediyoruz.

 

Buğday Derneği %100 Ekolojik Pazarları

Buğday Derneği hali hazırda 5’ i İstanbul’da, biri Konya-Meram’da olmak üzere yerel yönetimler işbirliği ile her hafta altı %100 Ekolojik Pazar kuruyor.

İzmir Seferihisar, Kayseri Talas ve Kocasinan, Balıkesir Burhaniye’de ise mevsimlik ve sezonluk %100 Ekolojik Pazarlar bulunuyor.

 

Kayseri’de Talas Yenidoğan % 100 Ekolojik Pazarı da,23 Temmuz Çarşamba günü hizmet vermeye başlamıştı.