10 Kas

Tezgâhın Ardındaki Kahramanlar: Ali & Aynur Yener

Kırla kent arasında dokumaya çalıştığımız ekolojik yaşam bilgi ağını ekranlarınıza taşıyan Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi’nin güz sayısında, organik tarım üreticileri Ali ve Aynur Yener’i konuk ediyoruz.

Asıl mesleği arıcılık olan Ali Yener, bölgesindeki fındık ağaçlarında kullanılan pestisitlerin arılara ve doğaya verdiği zararı gördükten sonra ailesi ile birlikte zehirsiz ve organik üretim yapmaya başlıyor. Şişli %100 Ekolojik Pazar’ın ilk üreticilerinden olan Yener Ailesi, Zonguldak Alaplı’da büyük emekle yetiştirdikleri meyve ve sebzelerini 15 yıldır aracısız bir şekilde tüketiciler ile buluşturuyor. Aynı zamanda, Türkiye’nin ilk organik kestane balı ve brokoli üreticilerinden olan Ali ve Aynur Yener, tezgâhlarındaki yerel ürün çeşitliliğini her geçen gün artırıyor.

“Bizim maliyetimiz gübre ve ilaç maliyeti değil, tamamen işçilik, emek ve doğayla alakalı. Özellikle bu yıl birçok ürünü tarlada bıraktık. Havaların aşırı yağışlı ve soğuk gitmesi bizim o ürünlerdeki yabancı otlarla veya zararlılarla mücadelemizi etkiledi. Bu ürünleri otla beraber tekrar toprağa karıştırdık. Bu da bir maliyet. Çünkü oradan gelecek bir gelir vardı. Onun öncesinde bir ekimi, hazırlığı vardı. Bunların tamamı toprağa döndü.”

Ekolojik yaşam için Buğday E-Dergi

Buğday Derneği’nin destekçilik programı kapsamında üç ayda bir elektronik ortamda yayınlanan Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi’ne abone olarak hem ekolojik yaşamın gündem ve pratiklerinden haberdar olabilir hem de Buğday Derneği’nin doğayla uyumlu üretim, türetim ve sağlıklı bir gelecek için yürüttüğü çalışmalara destek olabilirsiniz.

Aboneliğinizle birlikte, Buğday E-Dergi’nin güz sayısı ve 3 ayda bir yeni sayıları e-posta kutunuzda oluyor.

Buğday E-Dergi’ye abone olmak için buraya tıklayın.