17 Eki

%100 Ekolojik Pazar Üreticileri Ege Bölgesi Arazi Ziyaretleri

Adnan Erdoğan

Akın Türe

Buğday Derneği büyüyen sektör, artan ekolojik pazarlar ve üretici sayısına paralel olarak %100 Ekolojik Pazarların güvenilirliğini sağlamak için iki yıldır daha kapsamlı, belge, kayıt ve veri sistemine yönelik çalışmaların yanı sıra pazarlarda zirai ilaç kalıntı analizi ve pazarlara katılan üretici ve aracıların arazi ve depo ziyaretlerine başladı.

%100 Ekolojik Pazar müşterilerine daha iyi ve güvenilir bir hizmet verebilmek, üreticiler arası haksız rekabetin önüne geçebilmek ve çeşitli haksız dedikodu ve karalamalara cevap verebilmek için kontrol ve sertifika kuruluşları, tarım bakanlığı teşkilatı ile sürekli iletişim ve veri aktarımının yanı sıra Tarım Bakanlığı ve TSE nin yaptığı eğitimlerde organik tarım kontrolör eğitimi alan ziraat mühendisleri üretici arazilerini gezmekte.

Ziraat Mühendisimiz Özlem Çarkçıoğlu Eylül ay sonunda Ege bölgesinden pazarımıza ürün gönderen 5 üreticinin arazilerini ziyaret etti. Arazi ziyaretleri esnasında sertifika kuruluşlarından alınan sertifika ekleri ve kontrol raporlarındaki  üretici, arazi, ürün bilgisi dökümleri ve pazara gelen ürünler dikkate alınarak arazideki ürünlerle çeşit ve miktar karşılaştırılması da yapılmakta. Kontrol ve sertifika kuruluşlarınca kapsamlı kontrollerin yapıldığı, numinelerin alındığı, tohum, zirai mücadele, gübreleme vs tüm detayların kayıt altına alındığı resmi denetimlerin yanı sıra üreticilerin bizzat tüketiciye güven aşılamak amacı ile gönüllü katıldığı ancak zamanı birkaç gün önceden dernekçe üreticilere bildirilerek yapılan bu ziyaretlerde pazara gelen ürün ile arazideki ürünün karşılaştırılması ve pazara gelen miktarlar ile arazideki ekili alandaki ürünler arasındaki tutarlılığa dikkat edilmekte.

Ege arazi ziyaret foroğraflarını %100 Ekolojik Pazarlar da Buğday Derneği halkla ilişkiler standlarında inceleyebilirsiniz. www.ekolojikpazar.org tan ve facebook ta “%100 ekolojik pazarlar” yazarak sitemize katılarak bizi takip edebilirsiniz.

Ogün Kemal Küçükler

11 Eki

Geleceğin Tohumları İçin Adım Atın…

 

Geleceğin Tohumları İçin Adım Atın…

Adım Adım Oluşumu Avrasya Maratonu’nda Buğday Derneği’nin Tohum Takas Ağı Projesi’ne destek olmak üzere, yaşamın sürekliliğini temsil eden tohumlar için koşacak.
Bu tohumlar geleneklerimizde olduğu gibi: kurda, kuşa ve aşa!

Adımlarımızı hep birlikte tombul bamya, pembe domates,
kavılca buğdayı için atalım…
Sizi, projeye bağış toplamak üzere koşucu olmaya ya da
bağışlarınızla geleceğin tohumlarını ekmeye çağırıyoruz.

Adım Adım Oluşumu, 16 Ekim 2011’de gerçekleştirilecek Avrasya Maratonu’nda Buğday Derneği’nin Tohum Takas Ağı projesine destek olma üzere, yaşamın sürekliliğini temsil eden tohumlar için koşacak. Maratonda Adım Adım Oluşumu ile birlikte koşacak Buğday ekibi, herkesi geleceğin tohumlarına sahip çıkmaya çağırıyor.

Yerel ve geleneksel tohum çeşitlerinin korunmasının yaşamsal önemine işaret eden Buğday, Tohum Takas Ağı Projesi’ni, yerli tohumların korunması ve sürekliliğini sağlamak üzere yürütüyor. Proje kapsamında proje yürütücülerimiz ve ziraat mühendislerimiz tehlike altındaki yerel ve geleneksel tohumları araştıracak, temin edecek ve ekiminin yapılması için seçilen TaTuTa çiftliklerine dağıtacak. TaTuTa çiftliklerinde elde edilen tohumlar, Tohum Etkinlikleri, Tohum Festivalleri düzenlenerek halkla, çiftçilerle paylaşılacak. Bu faaliyetler sonucunda yerel tohum çeşitlerinin korunmasına inanan çiftçiler ve gönüllüler arasında yerel çeşitler için bir Tohum Takas Ağı oluşturulması planlanıyor.

Avrasya Maratonu’na katılmadan önce Tohum Takas Ağı Projesi için bağışlarınızı bekliyoruz. Toplanan bağış, minimum 15 dönüm arazi üzerinde en az 3 yerel  tohumun ekilmesi, çoğaltılması ve paylaşılmasıyla, bu faaliyetin tohumların yaşatılmasına  azami faydayı sağlayacak şekilde desteklenmesinde kullanılacak.

Yönetim Kurulu Başkanımız Güneşin Aydemir, “Tek tip tohumlara mecbur kalmak, açlığa davetiye çıkarmak anlamına gelir. Çünkü bir hastalık ya da felaket o tohumu yok edebilir. Yerli tohumları korumak için ambarlarda saklamak yeterli değil. Her türlü iklim koşuluna dayanıklılığını devam ettirebilmesi, ekilmesine, yani kendi koşullarında yaşayarak neslini sürdürmesine bağlıdır” diyor. Küçük çiftçilerin piyasa şartlarının uygun olmaması nedeniyle gün geçtikçe atalık tohum çeşitlerini terk etmek zorunda bırakıldığını vurgulayan Aydemir, tohum çeşitliliğinin dolayısıyla da yerli tohumların gıda bağımsızlığının güvencesi olduğunu söylüyor.

Victor Ananias: “Tohum Yaşamın Sonsuzluğunu Temsil Eder”

Geçen yıl yapılan Runtalya koşusunda Adım Adım ekibiyle birlikte TaTuTa projesi için koşmaya niyet eden ancak 2 Mart’ta aramızdan ayrılan Buğday hareketinin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Victor Ananias, derneğin yayımladığı Tohum Sever’in El Kitabı’nda tohumun önemini şöyle dile getiriyor:
“Bir tohum yaşamın sonsuzluğunu temsil eder. Onun ürettiği bir sürü meyve, bitki ve sayısız tohumun çoğu tükense, yenip yutulsa ve sadece bir adet sağlıklı tohum kalsa bu yeni bir yaşamı başlatmak için yeterlidir. Her tohum, kendisini her nesilde yenileyip çok değişken koşullara ayak uydurarak sürekliliğini sağlamak üzere sonsuz bir yaşamı temsil eder. Biz de bir tohum idik kısa bir süre önce… Tohuma can veren bütünü ve varlık şeklini sadece azot, potasyum fosfat, mineraller ve hatta genler ile açıklamak, kontrol etmek hele hele geliştirmek, bizim yeti ve kapasitemizin çok üstündedir. Bizim tohumlar için yapabileceğimiz en büyük iş; onlara sadakat göstermek, onları elimizde geleceğimizi tutuyor olmanın getirdiği sorumluluk ile saklamak, taşımak, paylaşmak, takas etmek ve sağlıklı toprakla, suyla tekrar tekrar buluşturmak olabilir ancak.”

Tohum Ağı Projesi’ni bir başak olarak kabul edin;
her bir adımında birçok tohum içeren…

Bu tohumlar ekmek, dağıtmak, çoğaltmak için…

Bu tohumlar geleneklerimizde olduğu gibi: kurda, kuşa ve aşa!

Sizi, yapacağınız bağışlarla geleceğin tohumlarını ekmeye ya da bu projeye bağış toplamak üzere koşucu olmaya çağırıyoruz. Tohum Takas Projesi’ne nasıl destek koşucu olacağınızın yanıtını ekteki dokümanda bulabilirsiniz.

Bağışlarınızı http://www.bugday.org/portal/adimadim.php linkini tıklayarak
kredi kartıyla yapabilir ya da Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin
 Tohum Takas Ağı Projesi hesap numarasına yatırabilirsiniz.  

Garanti Bankası Karaköy Şubesi
Şube No: 400,
Hesap No: 629 55 32,
IBAN No: TR40 0006 2000 4000 0006 2955 32).

Yapılan bağışları http://www.bugday.org/portal/adimadimbagisliste.php
linkini tıklayarak takip edebilirsiniz.

11 Eki

Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu IFOAM’ın 2014 Kongresi Buğday Derneği’nin ev sahipliğinde Türkiye’de yapılacak.

Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu IFOAM’ın 2014 Kongresi Buğday Derneği’nin ev sahipliğinde Türkiye’de yapılacak.

Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu’nun (IFOAM), Güney Kore’de yapılan genel kurul toplantısında 2014 Uluslararası Organik Tarım Kongresi’nin Buğday Derneği tarafından İstanbul’da gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Ekolojik tarım konusunda dünyanın en etkin, en saygın ve söz sahibi kuruluşu Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu IFOAM, Güney Kore’de yapılan genel kurulunda, 2014 Genel Kurul ve Kongresi’nin Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin evsahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilmesine karar verdi. Karar, IFOAM’ın dün yapılan Genel Kurul toplantısında oybirliğiyle alındı.

Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu üyesi olan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, 2014 yılında IFOAM’ın genel kongresinin ülkemizde yapılması için uzun süredir görüşmeler yapıyordu. Geçtiğimiz Mart ayında kaybettiğimiz derneğimizin kurucusu Victor Ananias’ın girişimleri sonucunda İstanbul’un aday şehir kabul edilmesiyle başlayan süreç, Güney Kore’de yapılan genel kurulda, Buğday Derneği ekibinin yaptığı sunumla karara bağlandı. Buğday, 2014 yılında IFOAM Kongresi’ni Türkiye’de gerçekleştirebilmek ve organik tarımın yaygınlaşmasına katkıda bulunabilmek için bugüne kadar yoğun bir çalışma yürüttü. Ekolojik tarım hareketinde üstlendiği öncü rol ile uluslararası platformlarda da saygıyla anılan Victor Ananias’ın bu kararın alınmasında büyük payı bulunuyor.

Küresel ölçekte organik tarım hareketini 40 yıldır yönlendiren, bir araya getiren ve destekleyen IFOAM, 116 ülkede 750 üyesiyle bir şemsiye organizasyon. Merkezi Almanya Bonn’da bulunan IFOAM, kurulduğu 1972 yılından başlayarak organik tarım hareketini bir çatı altında toplamayı, gelişimini sağlıklı bir şekilde yönlendirmeyi, gerekli standart ve yönetmelikleri hazırlamayı ve tüm gelişmeleri üyelerine, çiftçilere aktarmayı amaçlıyor.

Organik üretimle bağlantılı kurumlara sağladığı olanaklarla tek uluslararası yapı özelliği taşıyan IFOAM, her üç yılda bir gerçekleştirdiği genel kurul toplantısında stratejileri tartışarak organik tarımın geleceğine yön verecek politikaların oluşturulmasına katkı vermeye çalışıyor.

IFOAM’ın stratejik ortakları olan Hivos, BioFAch, FAO ve FiBL gibi kuruluşlarla, dünyamızı daha sürdürülebilir bir noktaya getirmek ve adil tarımı geliştirmek için işbirliği yapıyor; ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Uluslararası Organik Akreditasyon Hizmetleri (International Organic Accreditation Services-IOAS) ve İsviçre’de bulunan Organik Dünya Vakfı’nı da (Organic World Foundation-OWF) bünyesinde barındırıyor.

IFOAM Genel Kongresi’nin Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenmesiyle Türkiye ekoloji hareketi büyük bir ivme kazanacak.

Buğday Derneği olarak, bu kongrenin Türkiye’de düzenlemesinin, sevgili Victor Ananias’ın attığı tohumları yeşertmenin en büyük adımlarından biri olacağına inanıyoruz. Victor Ananias önceki yıllarda IFOAM’ın Tek Dünya “One World” ödülünün beş finalistinden biri olmuş, “Tek Dünya” ödül adaylığı sertifikasını Vandana Shiva’nın elinden almıştı.