17 Şub

Buğday Derneği, BioFach’tan Bildiriyor: 18. IFOAM Genel Kongresi için İstanbul Adaylığı

Buğday Derneği, BioFach’tan Bildiriyor

Dünyanın en büyük organik fuarı olan BioFach, 16 Şubat’ta Almanya’nın Nürnberg şehrinde başladı. 85 ülkeden 2,522 firmanın katıldığı fuarda Buğday Derneği, hem organik trenleri izliyor, hem de 2014 IFOAM Genel Kongresi’nin İstanbul’a alınması için lobi yapıyor.

IFOAM Nedir?

Organik tarım standartlarının büyük bölümü, 1972’de kurulan ve bir şemsiye organizasyonu olan IFOAM (International Federation of Organic Agriculture Movements – Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu) tarafından oluşturulmuştur.

18. IFOAM Genel Kongresi için İstanbul Adaylığı

Fuar açılışından bir gün önce Buğday ekibi olarak IFOAM üye zirvesine katıldık ve fuar alanını gezdik. IFOAM üye zirvesinde Buğday Derneği YK Başkanı Victor Ananias, 2014 IFOAM Genel Kongresi için İstanbul’un üyeliğini resmi olarak açıkladı. Buğday’ın uzun yıllardır devam eden IFOAM üyeliği ve aktif katılımı, İstanbul’un adaylığının heyecanla karşılanmasına yol açtı. Verilen kahve molasında Buğday ekibi salondaki tüm IFOAM üyeleriyle teker teker konuşarak adaylık için hazırlanan broşürü dağıttı ve 2011’de Güney Kore’de yapılacak olan 17. Genel Kongre’de İstanbul lehine oy verilmesi amacıyla bilgilendirdi.

İstanbul’un 2014 IFOAM genel Kongresi’ne ev sahipliği yapması, organik konusunda dünyada en fazla söz sahibi olan binlerce kişinin İstanbul’a gelmesi, İstanbul’un ve Türkiye’nin organik tarım potansiyelini görmesi anlamına geliyor. Eğer bu gerçekleşirse, Türkiye organik üretimde yürüdüğü yolda çok büyük bir atılım yapacak ve organik dünyanın odağına yerleşecek. Bu nedenle Buğday ekibi İstanbul’a döner dönmez, organik sektörde faaliyet gösteren firmaların IFOAM’a üye olmaları ve Güney Kore’de İstanbul’un adaylığına destek vermeleri için çalışmalara başlayacak.

Özenli ve Doğal Görünümlü Standlar

16 Şubat’ta fuar alanına girdiğimizde gözlerimizi kurulu standlardan alamadık. BioFach’taki 2,522 stand ve Vivaness’teki 200 standın hemen hepsi son derece özenli, doğal malzemelerden üretilmiş materyallerle dekore edilmişti. Pek çok stand, ziyaretçileri çekmek için promosyon ürünler veriyor, satılan organik ürünlerle pişirilen yemekler dağıtılıyordu.

Dünyadaki pek çok büyük fuar gibi, BioFach’ta da fuar boyunca satış yapılması kesinlikle yasak. Sadece fuarın son gününde satış yapılmasına izin veriliyor. Standlar sadece tanıtım ve bilgilendirme amaçlı kullanılıyor. Firmalar, 2500 standın arasında rakiplerinin arasından sıyrılabilmek için standın çekici ve davetkâr olmasına büyük önem vermişler.

Türk Pavilyonu

BioFach’tan verilen bilgiye göre, fuara bu sene 22 Türk firması stand açmış. Bu firmalar Agrosol, Alfa group, Baktat, Ekoturka, Elite Naturel Organic, Elmas Dış Ticaret, Etna Gıda, Göknur Gıda, Interorganik, Işık Tarım Ürünleri, Karahan Un, Kybele Gurme Gıda, Laleli, Nımeks, Orimpex, Osman Akça, Penkon Gıda, Saneks, Tiryaki ve Treko Tarım. Bu firmaların bir kısmı Türk Pavilyonunda yer alırken, bir kısmı kendi alanına ait olan bölümde, örneğin tekstil alanında yer alıyor.

Fuarda stand açan Türk firmalarının yanı sıra, ziyaretçi olarak gelen pek çok tanıdık kişiye rastlamak da mümkün. Dünyadaki organik trendleri yönlendiren BioFach’ta, Türk organik sektöründen pek çok kişiyle ve organik sektörde büyük bir atılım yapan Samsun’dan büyük bir ekiple bir araya gelme ve projeler konuşma fırsatı bulduk.

“Dünyayı Beslemeye Odaklanmak”

Bu seneki Biofach’ın teması “dünyayı beslemeye odaklanmak”. Yapılan konferansların büyük bir kısmında “Organik niş bir ürün, organik tarımla dünya doymaz ki” iddiasına cevap veriliyor. Bu konferanslardan edindiğimiz bilgileri ilerleyen haftalarda Buğday Derneği yayınlarında sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Devasa ancak Samimi

Bu devasa fuarı düzenleyen IFOAM’ın samimiyetini ve kaybetmediğini görmek çok güzel. Tüm dünyada organik ürün satışı 50 milyar dolara ulaşmışken, sektörün temsilcisi konumundaki IFOAM’ın duruşundan ödün vermediğini her platformda görmek mümkün. GDO’nun nasıl önlenebileceğinden, “yeşilmiş” gibi yapan şirketlerin nasıl gerçek doğa-dostu şirketlerden nasıl ayırt edilebileceğine kadar pek çok konuda, IFOAM organik tarımın tüm dünyada sözcülüğünü ve liderliğini yapmaya devam ediyor.

Rakamlarla Dünyada Organik Tarım

ABD: Ekonomik krize rağmen, organik sektör 2009’da %5 büyüdü ve Pazar 24.8 milyar dolara ulaştı. Konvansiyonel sektörse aynı sürede sadece %2 büyüme gösterdi.

Almanya, Fransa ve İngiltere Avrupa’nın organik liderliğini devam ettiriyor. 2008’de sektör %10 oranında büyümüş.

Fransa: Araştırmalara göre Fransa’da her ay 300 çiftlik organik tarıma geçiyor.

Avusturya: 2010’un ilk dört ayında organik sektör %30 oranında büyüdü. Bu oran Hollanda’da %11, Polonya’da %7 ve Çekoslovakya’da %11.

Gizem Altın Nance, Buğday Derneği İletişim Direktörü

gizem@bugday.org