29 Kas

Samsun, Karadeniz’in Ekolojik Üretim Lokomotifi Oldu

Samsun İl Özel İdaresi, İlkadım Belediyesi, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Samsun Organik Pazar Üreticileri Derneği ve Organik Tarım Derneği işbirliği ile Adalet mahallesine kurulan İlkadım Belediyesi Ekolojik Yaşam Alanı’nın açılışı 6 Kasım’da yapıldı.Samsun, giderek artan ekolojik üretimiyle bölgenin ekolojik üretim lokomotifi oldu.

Samsun %100 Ekolojik Pazar Projesi, Valilik başkanlığında, Buğday Derneği’nin de dahil olduğu 32 kişi ve kuruluştan oluşan Samsun Ekolojik Tarım Planlama ve Koordinasyon Kurulu tarafından başlatılan projelerden bir tanesi. Bu kurulun ilk icraatlarından biri 2008 senesinden itibaren Samsun’da organik üretimi teşvik etmek amacı ile il özel idaresi kaynakları ve tarım il müdürlüğü aracılığı ile organik tarıma geçmek isteyen üreticilerin sertifikasyon masrafını karşılayarak, üreticileri teşvik etmesi. Bu sayede Samsun’da tam bir ekolojik üretim patlaması yaşandı. Rakamlar çarpıcı:

2007: Organik ürün: 16 çeşit ve 51 çiftçi, 2007; organiğe geçiş sürecindeki ürün çeşidi: 8 çeşit ve çiftçi sayısı 76.

2009: Organik ürün: 25 çeşit ve çiftçi sayısı 131, organiğe geçiş sürecindeki ürün çeşidi 68 çeşit ve çiftçi sayısı 704.

Samsun %100 Ekolojik Pazar, Türkiye’nin üç büyük ili dışında açılan ikinci %100 Ekolojik Pazar.

Samsun, 6 adet organik ürün işletmesine sahip. Türkiye’nin en büyük organik tavuk çiftliği Samsun’da. Türkiye’deki ilk organik tarım konusundaki birlik Terme Organik Fındık Üreticileri Birliği de Samsun’da bulunuyor.

Samsun %100 Ekolojik Pazar’da Neler Var?

  • 24 standda 17 çiftçi ve 2 aracı kuruluş bulunuyor.
  • 2 adet oyuncak standı da var.
  • Ekolojik tavuk ve yumurtadan bala, zeytinyağından bakliyat çeşitlerine, mevsimin tüm taze meyve çeşitlerini bulabileceğiniz, çocuk parkı, büfesi, fitness alanı, üstü kapalı etkinlik alanı ile tam bir ekolojik yaşam alanı.