Kategori: Anasayfa-Haberler

10 Kas

Tezgâhın Ardındaki Kahramanlar: Ali & Aynur Yener

Kırla kent arasında dokumaya çalıştığımız ekolojik yaşam bilgi ağını ekranlarınıza taşıyan Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi’nin güz sayısında, organik tarım üreticileri Ali ve Aynur Yener’i konuk ediyoruz.

Asıl mesleği arıcılık olan Ali Yener, bölgesindeki fındık ağaçlarında kullanılan pestisitlerin arılara ve doğaya verdiği zararı gördükten sonra ailesi ile birlikte zehirsiz ve organik üretim yapmaya başlıyor. Şişli %100 Ekolojik Pazar’ın ilk üreticilerinden olan Yener Ailesi, Zonguldak Alaplı’da büyük emekle yetiştirdikleri meyve ve sebzelerini 15 yıldır aracısız bir şekilde tüketiciler ile buluşturuyor. Aynı zamanda, Türkiye’nin ilk organik kestane balı ve brokoli üreticilerinden olan Ali ve Aynur Yener, tezgâhlarındaki yerel ürün çeşitliliğini her geçen gün artırıyor.

“Bizim maliyetimiz gübre ve ilaç maliyeti değil, tamamen işçilik, emek ve doğayla alakalı. Özellikle bu yıl birçok ürünü tarlada bıraktık. Havaların aşırı yağışlı ve soğuk gitmesi bizim o ürünlerdeki yabancı otlarla veya zararlılarla mücadelemizi etkiledi. Bu ürünleri otla beraber tekrar toprağa karıştırdık. Bu da bir maliyet. Çünkü oradan gelecek bir gelir vardı. Onun öncesinde bir ekimi, hazırlığı vardı. Bunların tamamı toprağa döndü.”

Ekolojik yaşam için Buğday E-Dergi

Buğday Derneği’nin destekçilik programı kapsamında üç ayda bir elektronik ortamda yayınlanan Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi’ne abone olarak hem ekolojik yaşamın gündem ve pratiklerinden haberdar olabilir hem de Buğday Derneği’nin doğayla uyumlu üretim, türetim ve sağlıklı bir gelecek için yürüttüğü çalışmalara destek olabilirsiniz.

Aboneliğinizle birlikte, Buğday E-Dergi’nin güz sayısı ve 3 ayda bir yeni sayıları e-posta kutunuzda oluyor.

Buğday E-Dergi’ye abone olmak için buraya tıklayın.

10 Kas

Kayseri’de organik tarım bereketi artıyor

Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazar bereketli bir sezonu geride bıraktı. Pazarın 2021 yılı satış verileri, Kayseri’de organik üretimin geliştiğini, zehirsiz ve yerel gıdaya olan ilginin arttığını ortaya koyuyor.

Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği (KAPTAR), Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Kocasinan Belediyesi işbirliği ile 2013 yılından beri sezonluk olarak hizmet veren Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazar, 9. yılında sağlıklı ve güvenilir ürünleri tüketiciler ile buluşturdu.

Organik tarım sektörünün öncü girişimlerinden biri olan Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazar bereketli bir sezon geçirdi. %100 Ekolojik Pazarlar’da satılan ürünlerle ilgili web tabanlı veri kayıt ve takip programında tutulan istatistiksel veriler, Kayseri’de organik üretimin gelişmeye devam ettiğini, zehirsiz ve yerel ürünlere olan ilginin her geçen yıl arttığını ortaya koyuyor.

Yerel ve mevsimsel ürünler tüketiciyle buluşuyor

Ekolojik tarımı yaygınlaştırmak, üreticiyi örgütlemek, teşvik etmek, pazarlama sorununu çözmek ve paralelinde tüketiciyi bilinçlendirmeyi amaçlayan Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği’nin müteşebbisliğinde Kayseri’nin 9 ilçesindeki 700 dekar alanda organik sertifikalı üretim yapan 45 çiftçi, yerel ve mevsimsel ürünlerini %100 Ekolojik Pazarlar güvencesiyle tüketicilere aracısız olarak ulaştırma imkânı buluyor.

Ağustos-Kasım döneminde kurulan pazar, sadece yerel üreticilerin tezgâhlarına ev sahipliği yapmasını yanı sıra, gıdanın üreticiden tüketiciye adil bir üretim ve pazarlama modeli ile sürdürülebilirliği konusunda da diğer belediyelere öncülük ediyor.

Kayseri, organik tarımın geliştirilmesinde başarılı bir örnek

Sivil toplum ve kamu kuruluşları işbirliği ile kurulan Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazar, hem Kocasinan halkına hem de Kayseri’nin çeşitli ilçelerinden gelen müşterilere hizmet veriyor. Yeni üreticiler ve mevcut üreticilerin yeni ürünleri ile birlikte pazarın organik tarım bereketi de her geçen gün artıyor.

Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazar’ın satış verilerine göre, 2021 yılında 161 bin 344 kilo taze sebze ve meyve satışı gerçekleşirken; üreticilerin elde ettikleri toplam kazanç ise, 957 bin 881 TL ile bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Son 7 yılda toplam 1 milyon 141 bin 771 kilo taze sebze ve meyve satışı gerçekleştiren üreticiler, organik ürün satışından 4 milyon 188 bin 43 TL ciro elde etti.

Kayseri Kocasinan
%100 Ekolojik Pazar
Taze sebze ve meyve
Toplam satış (KG)
Taze sebze ve meyve
Ciro (TL)
2015 139.181,35 327.704,50
2016 183.511,46 477.383,00
2017 151.817,10 394.645,00
2018 159.592,35 591.293,00
2019 187.261,30 716.545,00
2020 159.062,75 722.591,50
2021 161.344,85 957.881,00
TOPLAM 1.141.771,16 4.188.043

Buğday Derneği tarafından hazırlanan web tabanlı veri kayıt ve takip programının sonuçlarını değerlendiren Buğday Derneği Genel Müdürü Batur Şehirlioğlu, Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazar’daki ürün fiyatlarına dikkat çektiği açıklamasında: “Üretici örgütlenir; devlet üretimi, yerel yönetimler de sivil toplum örgütlerinin katkıları ile organik pazarları destekler; üretim ve tüketimde yerellik sağlanarak organik pazarlar üreticiden tüketiciye hale gelirse, hem sürdürülebilirlik sağlanıyor hem de organik ürünlerdeki fiyatlar aşağı çekilebiliyor. Kayseri’deki organik pazar fiyatlarını İstanbul, Ankara ve İzmir’deki organik pazarların fiyatları ile karşılaştırdığımızda neredeyse yarısı bir bedel ile karşılaşıyoruz. Buğday Derneği olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yerel yönetimleri işbirliği içinde hem üretim hem pazar ayağı bir arada olacak şekilde organik tarımı desteklemeye çağırıyoruz. %100 Ekolojik Pazarlar modelinin tüm Türkiye’de yaygınlaşmasını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

Güvenilir gıdanın adresi %100 Ekolojik Pazarlar

Ekolojik tarım, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içeren bir tarım şekli olduğu için tarım zehiri pestisitler, hormonlar ve kimyasal gübrelerin kullanılmadığı, sürdürülebilir ve en yaygın yöntem. Ekolojik tarım yöntemi ile üretilen ürünlerde GDO kullanımı kesinlikle yasaktır.

Sadece organik sertifikalı ürünlerin yer aldığı %100 Ekolojik Pazarlar, ekolojik tarımın yaygınlaşmasıyla birlikte, gelecek kuşaklar için daha yaşanabilir bir dünya ve sağlıklı bir toplum yolunda dönüşüme hizmet ediyor.

Türkiye’de ekolojik ürünlerin ve pazarların yaygınlaşması için çalışan Buğday Derneği’nin öncülüğünde, ilk olarak 2006 yılında İstanbul – Şişli’de açılan %100 Ekolojik Pazarlar, Kartal ve Bakırköy’ün ardından, İstanbul dışında Kayseri Kocasinan’da ve İzmit’te hizmet vermeye başladı. Böylece ekolojik ürünler daha çok tanınır, bilinir ve ulaşılabilir hale geldi.

 

Her şey kayıt altında ve izlenebilir

Buğday Derneği, oluşturduğu %100 Ekolojik Pazar Standartları ile organik pazarların sağlıklı işleyen ve güvenilir bir model olarak yaygınlaşmasına öncülük ederek, üstlendiği bu rolü, hazırladığı internet veritabanı ile daha da ileriye taşıyor. Yerel yönetim yetkilileri, ürünlerin satış verilerini tarih, satıcı, üretici, ürün, çeşit, miktar, fiyat ve mali belgeler bazında kayıt altına alıyor. Ayrıca, %100 Ekolojik Pazarlar’da satılan tüm ürünlere ait sertifikalara www.ekolojikpazarlar.org web sitesinden ulaşılabiliyor.

Belediyelerin yanı sıra, Buğday Derneği ve proje ortağı olan sivil toplum kuruluşları ile birlikte, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da denetimleri yapılan %100 Ekolojik Pazarlar’da, düzenli olarak ürünlerden numune alınarak akredite laboratuvarlara gönderiliyor. Kalıntı çıkan veya sertifika kapsamı dışında ürün sattığı tespit edilen üreticiler ve esnaf pazardan men ediliyor.

09 Kas

Toprağa Yazılan Notlar – Halil Hallaç

Organik tarım üreticisi Halil Hallaç, Buğday E-Dergi’nin her sayısında bahçe ve balkonlarınızdaki bitkilerin sağlığı için kolayca uygulayabileceğiniz doğa dostu, pratik öneriler veriyor.

Zehirsiz gıda üretirken toprağı beslemek, bitkiyi korumak oldukça önemli. Haftada bir gün bahçeye gitmek yeterli değil, daha fazla gözlemlemek ve incelemek gerekiyor. Eğer ürününüzü bir hastalığa yakalatırsanız o ürünü sürüp geçmek zorunda kalırsınız, bir daha ürün alamazsınız.

Toprağı beslemek için büyükbaş hayvan gübresi kullanabilir veya evinizdeki organik atıklarla yaptığınız komposttan faydalanabilirsiniz. Ancak bunlar size zahmetli geliyor ise daha kısa bir zamanda etkili sonuçlar alabilmenizi sağlayacak, bitkilerinizin vitamin ihtiyacını karşılayacak doğa dostu bir yöntemim var. Gelin, birlikte deneyelim. […]

Halil Hallaç’ın yazısını Buğday E-Dergi’nin yeni sayısından okuyabilirsiniz. Abone olmak için buraya tıklayın.

06 Eki

%100 Ekolojik Pazarlar üretici ziyaretleri

Buğday Derneği, %100 Ekolojik Pazarlar’a katılan ve ürün gönderen üreticilerin arazilerine ziyaretlerini sürdürüyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin danışmanlığında kurulan %100 Ekolojik Pazarlar’da düzenli olarak yapılan ürün, çeşit, miktar, mali belge, sertifika, etiket kontrolleri ve pestisit kalıntı analizlerinin yanı sıra, %100 Ekolojik Pazarlar’a katılan veya ürün gönderen üreticilerin arazileri de belirli aralıklarla ziyaret ediliyor.

Buğday Derneği Gıda Mühendisi Merve Atınç, Şişli %100 Ekolojik Pazar Komisyonu’nun desteği ile Eylül ayı içerisinde pazarlara ürün gönderen veya katılan Ankara ve Kırşehir üreticileri Emrah Kulaksız, İsmail Songür, Mustafa Songür, Özcan Kulaksız ve Satılmış Songür’ün arazilerini ziyaret ederek tarladaki ürünler ve pazara gelen ürünleri (miktar, çeşit, kalite vb.) karşılaştırmanın yanında, depo ürünlerinin muhafazası, üretimde kullanılan girdiler ve diğer uygulamalar hakkında üreticilerden bilgi aldı.

Her şey kayıt altında ve izlenebilir

Buğday Derneği, oluşturduğu %100 Ekolojik Pazar Standartları ile organik pazarların sağlıklı işleyen ve güvenilir bir model olarak yaygınlaşmasına öncülük ederek, üstlendiği bu rolü, hazırladığı internet veritabanı ile daha da ileriye taşıyor. Yerel yönetim yetkilileri, ürünlerin satış verilerini tarih, satıcı, üretici, ürün, çeşit, miktar, fiyat ve mali belgeler bazında kayıt altına alıyor. Ardından üretici denetimlerinden sorumlu kontrol ve sertifika kuruluşlarına gönderiyorlar. Ayrıca, %100 Ekolojik Pazarlar’da satılan tüm ürünlere ait sertifikaları www.ekolojikpazarlar.org adresinden şeffaf bir şekilde tüketicilerin erişimine sunuyor.

Belediyelerin yanı sıra, Buğday Derneği ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da denetimleri yapılan %100 Ekolojik Pazarlar’da, düzenli olarak ürünlerden numune alınarak akredite laboratuvarlara gönderiliyor. Kalıntı çıkan veya sertifika kapsamı dışında ürün sattığı tespit edilen üreticiler ve esnaf pazardan men ediliyor.

Sağlıklı ve güvenilir gıdanın adresi %100 Ekolojik Pazarlar

Bakırköy: Cuma günleri, Airport Alışveriş Merkezi’nin arka açık otoparkında, 09.00-16.00 saatleri arasında.

Şişli: Cumartesi günleri, Cumhuriyet Mah. Gökkuşağı Lala Şahin Sok. Feriköy’de, 07.00-17.00 saatleri arasında.

İzmit: Cumartesi günleri, 41 Burda Alışveriş Merkezi’nde, 10.00-18.00 saatleri arasında.

Kartal: Pazar günleri, Hükümet Konağı Cad., Kartal Baba Alt Geçidi yanı, 08.00-17.00 saatleri arasında.

Kayseri – Kocasinan/Erciysevler: Pazar günleri, Erciyesevler Mah., Mazı Sk. Kocasinan’da, 08.00-17.00 saatleri arasında. *Sadece Ağustos-Kasım döneminde hizmet vermektedir.

Kayseri – Kocasinan/Yenimahalle: Çarşamba günleri, Yeni Mah., 3540. Sk. Kocasinan’da, 08.00-17.00 saatleri arasında. *Sadece Eylül-Kasım döneminde hizmet vermektedir.


13 Eyl

Türkiye’de ilk: Kayseri Kocasinan’da ikinci %100 Ekolojik Pazar açılıyor

Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği (KAPTAR), Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Kocasinan Belediyesi işbirliği ile 2013 yılından beri kurulan Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazar’ın ikincisi, yerel üreticilerin katılımıyla 15 Eylül Çarşamba günü açılıyor. 

Organik sertifikalı üretim yapan çiftçilerin ürünlerini pazarlayabilmesi için 9 yıldır sezonluk olarak hizmet veren Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazar’ın ikincisi, halkın yoğun talebi ve üreticinin ihtiyacı doğrultusunda 15 Eylül’den itibaren her çarşamba günü Yenimahalle’de hizmet vermeye başlıyor.

Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği’nin (KAPTAR) müteşebbisliğinde, Kayseri’nin 9 ilçesindeki 700 dekar alanda organik sertifikalı üretim yapan 45 çiftçi, 30 çeşit ürününü, %100 Ekolojik Pazarlar güvencesiyle zehirsiz ve sağlıklı gıdaya ulaşmak isteyen tüketicilerle aracısız olarak ulaştırma imkânı buluyor.

Sivil toplum ve kamu kuruluşları işbirliği ile organik tarımın desteklenmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla kurulan Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazar’a, 9 yılın sonunda ikinci bir halka daha eklenerek Türkiye’de bir ilke imza atıldı. Kocasinan Belediyesi, sadece yerel üreticilerin tezgâh sahibi olduğu iki organik pazara birden ev sahipliği yapan ilk ve tek şehir olmasının yanı sıra, gıdanın üreticiden tüketiciye adil bir üretim ve pazarlama modeli ile sürdürülebilirliği konusunda da diğer belediyelere öncülük ediyor.

Buğday Derneği Genel Müdürü Batur Şehirlioğlu, Kocasinan’da açılan ikinci %100 Ekolojik Pazar’ın önemine dikkat çektiği açıklamasında, “Üretici örgütlenir; devlet üretimi, yerel yönetimler de sivil toplum örgütlerinin katkıları ile organik pazarları destekler; üretim ve tüketimde yerellik sağlanarak organik pazarlar üreticiden tüketiciye hale gelirse, hem sürdürülebilirlik sağlanıyor hem de organik ürünlerdeki fiyatlar aşağı çekilebiliyor. Kayseri’deki organik pazar fiyatları İstanbul, Ankara ve İzmir’deki organik pazarların neredeyse yarısı bir bedel. Buğday Derneği olarak, Tarım ve Orman Bakanlığımızı ve yerel yönetimleri işbirliği içinde hem üretim hem pazar ayağı bir arada olacak şekilde organik tarımı desteklemeye çağırıyoruz. Kocasinan %100 Ekolojik Pazar modelinin yaygınlaşmasını temenni ediyoruz.” dedi.Organik ürün bereketi artıyor

KAPTAR Derneği Başkanı Dr. Yeşim Bekyürek, organik pazarın açılışına ilişkin şunları söyledi: “Tüketicilerimize ulaşmak, üretim alanlarımızı arttırmak, sağlıklı ve güvenilir organik ürünlere en kısa yoldan ve en ucuza ulaşılmasını sağlamak amacıyla ikinci pazarımızı açıyoruz.”

Kurulduğu 2013 yılından bu yana organik tarım sektörünün öncü girişimlerinden biri olan Kocasinan %100 Ekolojik Pazar, 9 yıldır hem Kocasinan halkına hem de Kayseri’nin çeşitli ilçelerinden gelen müşterilere hizmet veriyor. Mevcut üreticilerin yeni ürünleri ile birlikte, organik ürün bereketi de her geçen gün artıyor.

%100 Ekolojik Pazar’da, 2020 yılı verilerine göre, 159.062,75 kg. taze sebze ve meyve satışı gerçekleşirken; üreticilerin elde ettikleri toplam kazanç, iklim krizine ve pandemiye bağlı olarak azalan ürün miktarına rağmen, 722.591,50 TL’ye ulaşmış durumda. Son 6 yılda 980.426,31 kilogram taze sebze ve meyve satışı gerçekleştiren üreticiler toplam 3.230.162 TL kazanç elde ederek üretim kapasitelerini geliştirmeye devam ediyor.

Kayseri Kocasinan%100 Ekolojik Pazar Taze sebze ve meyveToplam satış (KG) Taze sebze ve meyveCiro (TL)
2015 139.181,35 327.704,50
2016 183.511,46 477.383,00
2017 151.817,10 394.645,00
2018 159.592,35 591.293,00
2019 187.261,30 716.545,00
2020 159.062,75 722.591,50
TOPLAM 980.426,31 3.230.162

Zehirsiz pazarlar mümkün

Ekolojik tarım, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içeren bir tarım şekli olduğu için tarım zehiri pestisitler, hormonlar ve kimyasal gübrelerin kullanılmadığı, sürdürülebilir ve en yaygın yöntem. Ekolojik tarım yöntemi ile üretilen ürünlerde GDO kullanımı kesinlikle yasaktır.

Sadece organik sertifikalı ürünlerin satıldığı %100 Ekolojik Pazarlar, ekolojik tarımın yaygınlaşmasıyla birlikte, gelecek kuşaklar için daha yaşanabilir bir dünya ve sağlıklı bir toplum yolunda dönüşüme hizmet ediyor.

Türkiye’de ekolojik ürünlerin ve pazarların yaygınlaşması için çalışan Buğday Derneği’nin öncülüğünde, ilk olarak 2006 yılında İstanbul – Şişli’de açılan %100 Ekolojik Pazarlar, Kartal ve Bakırköy’ün ardından, İstanbul dışında Kayseri Kocasinan’da ve İzmit’te hizmet vermeye başladı. Böylece ekolojik ürünler daha çok tanınır, bilinir ve ulaşılabilir hale geldi. Şimdi de, Kayseri Kocasinan ilçesinde kurulan ikinci pazar ile başarısını devam ettiriyor.Her şey kayıt altında ve izlenebilir

Buğday Derneği, oluşturduğu %100 Ekolojik Pazar Standartları ile organik pazarların sağlıklı işleyen ve güvenilir bir model olarak yaygınlaşmasına öncülük ederek, üstlendiği bu rolü, hazırladığı internet veritabanı ile daha da ileriye taşıyor. Yerel yönetim yetkilileri, ürünlerin satış verilerini tarih, satıcı, üretici, ürün, çeşit, miktar, fiyat ve mali belgeler bazında kayıt altına alıyor. Ayrıca, %100 Ekolojik Pazarlar’da satılan tüm ürünlere ait sertifikalara www.ekolojikpazarlar.org web sitesinden ulaşılabiliyor.

Belediyelerin yanı sıra, Buğday Derneği ve proje ortağı olan sivil toplum kuruluşları ile birlikte, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da denetimleri yapılan %100 Ekolojik Pazarlar’da, düzenli olarak ürünlerden numune alınarak akredite laboratuvarlara gönderiliyor. Kalıntı çıkan veya sertifika kapsamı dışında ürün sattığı tespit edilen üreticiler ve esnaf pazardan men ediliyor.

10 Ağu

Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazar 9. yılında

Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği (KAPTAR), Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Kocasinan Belediyesi işbirliği ile 2013 yılından beri kurulan Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazarı, 8 Ağustos’ta yeni sezonu açtı.

Organik sertifikalı üretim yapan çiftçilerin ürünlerini pazarlayabilmesi için kurulan ve sezonluk olarak hizmet veren Kocasinan %100 Ekolojik Pazar, yerel üreticiler ile zehirsiz gıdaya erişmek isteyen tüketicileri kasım ayına kadar her pazar günü Erciyesevler Pazar Alanı’nda bir araya getirecek.

Ekolojik tarımı yaygınlaştırmak, üreticiyi örgütlemek, teşvik etmek, pazarlama sorununu çözmek ve paralelinde tüketiciyi bilinçlendirmeyi amaçlayan Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği’nin (KAPTAR) müteşebbisliğinde, Kayseri’nin 9 ilçesindeki 700 dekar alanda organik sertifikalı üretim yapan 45 çiftçi, %100 Ekolojik Pazar’a 30 çeşit ürünüyle katılıyor.

KAPTAR Derneği Başkanı Dr. Yeşim Bekyürek, Kayseri’de ikinci bir ekolojik pazarın kurulması yönünde çalışmalarını sürdürdüklerinin müjdesini verdiği açıklamasında, “Kayseri’ye ait yerel tohumların çiftçi elinde üretim yoluyla yaşatıldığı, yerel üreticilerin ve aile çiftçiliğinin desteklendiği Kocasinan %100 Ekolojik Pazarımız 9. yılında bir kez daha tüketicilerle buluştu. Tüm Kayseri halkını sağlıklı ve güvenilir ürünlerle buluşmak üzere pazarımıza bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

8 Ağustos Pazar günü açılışı yapılan %100 Ekolojik Pazar, kasım ayına kadar her hafta pazar günü hizmet verecek.Organik ürün bereketi her geçen yıl artıyor

Kurulduğu 2013 yılından bu yana organik tarım sektörünün öncü girişimlerinden biri olan Kocasinan %100 Ekolojik Pazar, 9 yıldır hem Kocasinan halkına hem de Kayseri’nin çeşitli ilçelerinden gelen müşterilere hizmet veriyor. Yeni üreticiler ve mevcut üreticilerin yeni ürünleri ile birlikte pazarın organik tarım bereketi de her geçen gün artıyor.

%100 Ekolojik Pazar’da, 2020 yılı verilerine göre, 159.062,75 kg. taze sebze ve meyve satışı gerçekleşirken; üreticilerin elde ettikleri toplam kazanç, iklim krizine ve pandemiye bağlı olarak azalan ürün miktarına rağmen, 722.591,50 TL’ye ulaşmış durumda. Son 6 yılda 980.426,31 kilogram taze sebze ve meyve satışı gerçekleştiren üreticiler toplam 3.230.162 TL kazanç elde ederek üretim kapasitelerini geliştirmeye devam ediyor.


Kayseri Kocasinan%100 Ekolojik Pazar Taze sebze ve meyveToplam satış (KG) Taze sebze ve meyve Ciro (TL)
2015 139.181,35 327.704,50
2016 183.511,46 477.383,00
2017 151.817,10 394.645,00
2018 159.592,35 591.293,00
2019 187.261,30 716.545,00
2020 159.062,75 722.591,50
TOPLAM 980.426,31 3.230.162

Buğday Derneği tarafından hazırlanan web tabanlı veri kayıt ve takip programının sonuçlarını değerlendiren Buğday Derneği Genel Müdürü Batur Şehirlioğlu, Kocasinan %100 Ekolojik Pazar’daki ürün fiyatlarına dikkat çekerek şunları söyledi: “Görülüyor ki, üretici örgütlenir, devlet, üretimi; yerel yönetimler de sivil toplum örgütlerinin katkıları ile organik pazarları destekler, üretim ve tüketimde yerellik sağlanarak organik pazarlar üreticiden tüketiciye hale gelirse, organik ürünlerdeki fiyatlar da aşağı çekilebiliyor. Kayseri’deki organik pazar fiyatları İstanbul, Ankara ve İzmir’deki organik pazarların neredeyse yarısı bir bedel. Buğday Derneği olarak, Tarım ve Orman Bakanlığımızı ve yerel yönetimleri işbirliği içinde hem üretim hem pazar ayağı bir arada olacak şekilde organik tarımı desteklemeye çağırıyoruz. Kocasinan %100 Ekolojik Pazar modelinin yaygınlaşmasını temenni ediyoruz.”


Zehirsiz pazarlar mümkün

Ekolojik tarım, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içeren bir tarım şekli olduğu için tarım zehiri pestisitler, hormonlar ve kimyasal gübrelerin kullanılmadığı, sürdürülebilir ve en yaygın yöntem. Ekolojik tarım yöntemi ile üretilen ürünlerde GDO kullanımı kesinlikle yasaktır.

Sadece organik sertifikalı ürünlerin satıldığı %100 Ekolojik Pazarlar, ekolojik tarımın yaygınlaşmasıyla birlikte, gelecek kuşaklar için daha yaşanabilir bir dünya ve sağlıklı bir toplum yolunda dönüşüme hizmet ediyor.

Türkiye’de ekolojik ürünlerin ve pazarların yaygınlaşması için çalışan Buğday Derneği’nin öncülüğünde, ilk olarak 2006 yılında İstanbul – Şişli’de açılan %100 Ekolojik Pazarlar, Kartal ve Bakırköy’ün ardından, İstanbul dışında Kayseri Kocasinan’da ve İzmit’te hizmet vermeye başladı. Böylece ekolojik ürünler daha çok tanınır, bilinir ve ulaşılabilir hale geldi.Her şey kayıt altında ve izlenebilir

Buğday Derneği, oluşturduğu %100 Ekolojik Pazar Standartları ile organik pazarların sağlıklı işleyen ve güvenilir bir model olarak yaygınlaşmasına öncülük ederek, üstlendiği bu rolü, hazırladığı internet veritabanı ile daha da ileriye taşıyor. Yerel yönetim yetkilileri, ürünlerin satış verilerini tarih, satıcı, üretici, ürün, çeşit, miktar, fiyat ve mali belgeler bazında kayıt altına alıyor. Ayrıca %100 Ekolojik Pazarlar’da satılan tüm ürünlere ait sertifikalara www.ekolojikpazarlar.org web sitesinden ulaşılabiliyor.

Belediyelerin yanı sıra, Buğday Derneği ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da denetimleri yapılan Pazarlar’da, düzenli olarak ürünlerden numune alınarak akredite laboratuvarlara gönderiliyor. Kalıntı çıkan veya sertifika kapsamı dışında ürün sattığı tespit edilen üreticiler ve esnaf pazardan men ediliyor.


Sağlıklı gıda için organik tarım desteklenmeli

Endüstriyel tarımda kullanılan tarım zehirleri, başta anne karnındaki bebekler ve çocuklar olmak üzere, insan sağlığını tehdit ediyor. Pestisitlerin gıdalarda bıraktığı kalıntı, bu gıdaları tüketen insanlarda akut ya da kronik, pek çok sağlık sorununa yol açıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl en az 3 milyon kişi pestisit zehirlenmesine maruz kalıyor ve büyük çoğunluğunu tarım sektörü çalışanlarının oluşturduğu 20 bin kişi yanlış pestisit uygulamaları nedeniyle hayatını kaybediyor.

Pestisitler insanlarda kısırlık, üreme sağlığı bozuklukları, hormonal sistemde ve sinir sisteminde bozulmalar ve kanser gibi sağlık sorunlarına yol açıyor. Epidemiyolojik ve moleküler çalışmalar, tarımsal, ticari, ev ve bahçe uygulamalarında kullanılan pestisitlerin kanser riskini artırdığına dair önemli kanıtlar sunuyor. Pestisitlere maruz kalma ile prostat kanseri, bazı lenfoma çeşitleri, lösemi ve meme kanseri arasında güçlü bağlantılar olduğunu gösteren çok sayıda yayın bulunuyor. Bir başka önemli mesele, toksikolojik çalışmaların sadece tek bir toksik kimyasal maddenin yol açtığı sağlık sorunları üzerine odaklanması. Oysa tarımsal üretimde kullanılan yüzlerce çeşit pestisit var ve gıdalarımızda birden fazla sayıda pestisit kalıntısı çıkması oldukça muhtemel.

Araştırmalar, endüstriyel, yoğun tarımda kullanılan pestisitler ve sentetik kimyasal gübrelerin, yanlış toprak işleme uygulamalarının toprağı fakirleştirdiği, yeraltı sularını kirlettiği için sürdürülebilir olmadığını gösteriyor. Petrol ve ürünlerine dayanan bu tarım sistemi toprağın tuzlanmasına sebep oluyor ve küresel iklim değişikliğini ciddi biçimde etkiliyor. Ayrıca, hastalık etmenleri ve böceklerin zamanla pestisitlere karşı direnç geliştirdikleri, dirençli tür sayısının arttığı da tespit edilmiş durumda.

Organik üretimin, dünyada hızla artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayamayacağını iddia eden konvansiyonel tarım savunucularının aksine, bilimsel araştırmalar organik tarımın dünyayı besleyebileceğini kanıtlıyor. Sağlıklı, güvenilir gıda hakkının korunması ve doğanın sürdürülebilirliğini sağlamak için organik tarım ve organik ürünler desteklenmesi gerekiyor.


24 Tem

Buğday E-Dergi: “İnsan kendini zehirler mi?”

87 sayfalık zengin bir içerikle yayınlanan Buğday E-Dergi’nin yeni sayısı, doğayla dost üretim ve türetim hakkında ipuçları veriyor, gündemdeki ekolojik konulara el atıyor ve yeryüzündeki ayak izlerini hafifletmek isteyen herkese hitap ediyor

Buğday Derneği, ekolojik yaşam bilgisini ve deneyimini yaygınlaştırma amacıyla 1990’lı yıllardan günümüze farklı formatlarda sürdürdüğü yayıncılık öyküsüne dijital ortamda devam ediyor.

Üç ayda bir, her ekinoks ve gündönümlerinde okurlarıyla buluşan Buğday E-Dergi, “Salgın, Yeni Biz, Yeni Dünya” başlığı ile yayınlanan yeni sayısında, Covid-19 salgınının insan merkezli bakış açısının hakim olduğu yaşam anlayışına ve tüketim ekonomisine etkilerini ele alıyor.

E-Dergi’nin 87 sayfalık zengin bir içeriğe sahip bu sayısında, salgının; alışkanlıklar, tüketim biçimleri, sosyal ve ticari girişimler üzerindeki kalıcı etkileri ve oluşan yeni normların doğal ve adil bir sisteme geçmek için yarattığı fırsatlar tartışılıyor.

Ekolojik yaşam konusunda deneyimli isimler, haber, makale ve röportajların yer aldığı dergide ayrıca, Buğday Derneği gönüllülerinin deneyimleri, %100 Ekolojik Pazar üreticileri ile video röportajları, doğa dostu üreticilerden mevsimlere göre çeşitlilik gösteren “Hasat Öyküleri” ve Buğday Derneği’nin yürüttüğü projelerden gelişmeler bulunuyor.


Buğday E-Dergi’ye buradan abone olabilirsiniz. 

Tezgâhın Ardındaki Kahramanlar: Neşe Aykız

Tezgâhın Ardındaki Kahramanlar serisine konuk olan Aydın (Neşe) Aykız, Zonguldak Alaplı’da yerel tohumlar ile kendine yetecek kadar yetiştirdiği sebze meyvesini, “herkes temiz ürünlerden faydalansın” niyetiyle önce üretici pazarlarında, sonra da organik sertifikası alarak Kartal %100 Ekolojik Pazar’da tüketiciler ile buluşturmaya başladı.

Zehirsiz üretimin mümkün olduğunu ancak çok emek vermek gerektiğini söyleyen Aykız, doğa dostu bitki koruma yöntemlerini, tohum alma/saklama yollarını ve tezgâhındaki mevsimlik ürünleri Buğday E-Dergi aboneleri için anlattı.

“Endüstriyel tarım yapanlar ilaç atmazsak olmaz diyor. Oluyor ama emek vermen gerekiyor. Ot temizlemek, sürekli çapalamak zorundasın. Böcek oluyor, onlar ilaç atıyor. Ben ne yapıyorum? Alıyorum elime bir kova, her sabah böcek topluyorum.”Ekolojik yaşam için Buğday E-Dergi

Buğday Derneği’nin destekçilik programı kapsamında yayınlanan E-Dergi’ye abone olarak, bir yandan ekolojik yaşam gündeminden ve deneyimlerinden haberdar olabilir, diğer yandan da Derneğin ekolojik yaşamı yaygınlaştırma çalışmalarına destek olabilirsiniz.

Aboneliğinizle birlikte, Buğday E-Dergi’nin ikinci sayısı ve 3 ayda bir yeni sayıları e-posta kutunuzda oluyor. Buğday Derneği Yayın Ekibi’nin moderatörlüğünde yayımlanan dergi, Buğday’ın pek çok dostu ve okurlarının katkılarıyla zenginleşmeye devam ediyor.

29 Haz

Türkiye’nin ilk ekolojik pazarı 15 yaşında

Buğday Derneği’nin Türkiye’de güvenli ve zehirsiz gıdanın yaygınlaşması için gösterdiği çabaların sonucu olarak 2006 yılında Şişli Belediyesi işbirliğinde açılan, Şişli %100 Ekolojik Pazar 15. yılını kutladı.

Tohumları Buğday Hareketi’nin kurucusu ve vizyoneri Victor Ananias tarafından atılan, tarım zehirlerinin kullanılmadığı, tüm canlılar için adil bir üretim biçimiyle üretilen, sağlıklı ve organik sertifikalı ürünleri tüketicilerle buluşturan %100 Ekolojik Pazarlar’ın Türkiye’deki ilk örneği, Feriköy’deki Şişli %100 Ekolojik Pazar, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in de katıldığı özel günde 15. yıldönümünü kutladı.

Belediye Başkanı Keskin, pazar alanındaki üreticilere yaptığı tezgah ziyaretlerinin ardından %100 Ekolojik Pazar müşterileri, üreticileri, esnafı ve Buğday Derneği yetkililerinin oluşturduğu komisyon üyeleri ile kahvaltıda buluşarak görüş alışverişinde bulundu. Komisyonun talep ve düşüncelerini dinleyen Keskin, ekolojik pazarın Şişli Belediyesi’nin önemsediği projelerden biri olduğunu belirterek, komisyonun dile getirdiği yapısal sorunların çözümüne dair gerekli adımların en yakın zamanda atılacağının altını çizdi.

Etkinlikte Belediye Başkanı Keskin’e eşlik eden Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan, pazarın bir araya getirici etkisine vurgu yaptı: “Ekolojik pazarlar, aynı zamanda üretim hikâyelerini unutmuş ve artık gıdasının nereden, ne şekilde geldiğini sorgulamayı bırakan şehir insanının tekrar gıdayı sorgulamasına ve üretim hikâyelerini dinleyerek gıda ile kopan bağını tekrar onarmasına vesile oluyor.”15. yılında %100 Ekolojik Pazar

Türkiye’nin ilk ekolojik pazarının kurulması için gereken yasal zeminin Buğday Derneği’nin çabalarının sonucu oluşmasının ardından ilk olarak Şişli %100 Ekolojik Pazar; Haziran 2006’da, 45 tezgah ve doğayla uyumlu üretim yolunda bir araya gelen organik ürün sertifikası sahibi 23 üreticinin katılımı ile açıldı.

Ekolojik tarımın yaygınlaşması için yeni bir model oluşturan Şişli %100 Ekolojik Pazar’da, 15 yılda, çoğunluğunu üreticilerin oluşturduğu esnaf sayısı 83’e, tezgah sayısı ise 330’a yükseldi. Şişli %100 Ekolojik Pazar kuruluşundan bu yana, Türkiye çapında art arda açılan ve sayısı 16’yı bulan diğer organik pazarların öncüsü ve modeli oldu.

Pazar, bugüne kadar oluşturduğu model sayesinde Ankara, Afyon, Eskişehir, Hatay, İzmir, Mersin ve Zonguldak gibi Türkiye’nin birçok farklı noktasından 900’ün üzerinde taze sebze ve meyve üreticisinin organik ürünlerini İstanbul halkı ile buluşturduğu bir alan yaratarak üreticiyle türeticinin arasındaki mesafeleri azaltmasına vesile oldu. Devamında İstanbul’un farklı ilçeleri, İzmit ve mevsimlik olarak Kayseri Kocasinan’daki beş ayrı noktada, Buğday Derneği danışmanlığında kurulan %100 Ekolojik Pazarlar, yıldan yıla daha fazla insanın ekolojik gıdaya erişmesine olanak sağladı.

%100 Ekolojik Pazarlar ayrıca, bir yandan 2006’ya kadar ihracat odaklı olan ekolojik ürün sektöründe iç pazarın gelişmesini sağlarken diğer yandan süt türevi ürünlerin, istiridye mantarının, elma pekmezinin, hurmanın, siyez ve karabuğday ununun, safranın ve daha pek çok yeni ekolojik ürünün iç pazarda satılabilmesine de öncülük etti. Şişli’de ilk yıl 3-5 ton civarında olan haftalık taze sebze ve meyve satışları bugün, haftalık ortalama 17 ton, yılda 860 ton civarına ulaştı.Yeni nesiller pazarın bereketiyle büyüdü

%100 Ekolojik Pazar, yarattığı istihdam ve düzenli gelir sistemiyle, üreticilerin ekolojik yollarla sertifikalı olarak ürettiği ürünlerin ekonomik açıdan sürdürülebilirliğini de korumasını sağladı. Pazardaki tezgah sahipleri, çocuklarının okul giderlerini pazardan elde ettikleri gelirlerle karşılarken, ekolojik pazarın bereketiyle büyüyen çocuklar ziraat mühendisliği gibi tarımsal üretim ile ilgili alanlarda eğitimler alarak ekolojik dönüşümün yaygınlaşması yolunda meslekler edindi. 15 yıl önce pazara ebeveynleriyle birlikte gelen çocuklar ve gençler, kendi ailelerini kurdu; kendi çocuklarını pazardan aldıkları ekolojik ürünlerle beslemeye devam ediyor.


Sofralar zehirden arındı

%100 Ekolojik Pazar, halkın alışveriş ve pazar yerlerindeki sosyalleşme kültürünü koruyarak ve geliştirerek ekolojik yaklaşımla yeniden ele alınmasını, yarattığı sosyal ortam ve etkinliklerle alışverişin gıda boyutunun ötesinde, sosyal ve kültürel düzeyde bir paylaşım olmasını sağladı. Şişli’de üç nesil boyunca sağlıklı ve zehirsiz gıdalar için bir araya gelen %100 Ekolojik Pazar üretici ve türeticileri, kurdukları organik bağları her geçen gün daha da güçlendirerek üretimlerine ve paylaşımlarına devam ediyor.Sağlıklı gıdanın adresi %100 Ekolojik Pazarlar

Bakırköy: Cuma günleri, Airport Alışveriş Merkezi’nin arka açık otoparkında, 09.00-16.00 saatleri arasında.

Şişli: Cumartesi günleri, Cumhuriyet Mah. Gökkuşağı Lala Şahin Sok. Feriköy’de, 07.00-17.00 saatleri arasında.

Kartal: Pazar günleri, Hükümet Konağı Cad., Kartal Baba Alt Geçidi yanı, 08.00-17.00 saatleri arasında.

İzmit: Cumartesi günleri, 41 Burda Alışveriş Merkezi’nde, 10.00-18.00 saatleri arasında.

Kayseri – Kocasinan: Pazar günleri, Erciyesevler Mah., Mazı Sk. Kocasinan’da, 08.00-17.00 saatleri arasında. *Sadece Ağustos-Kasım ayları hizmet vermektedir.

16 Haz

Şişli %100 Ekolojik Pazar 15. yılını kutluyor

Doğayla uyumlu üretim, türetim ve sağlıklı bir gelecek için çalışan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin yürüttüğü %100 Ekolojik Pazarlar projesinin Türkiye’deki ilk örneği olan Şişli %100 Ekolojik Pazar 15. yaşını kutluyor.

Buğday Derneği’nin kurucusu ve vizyoneri Victor Ananias’ın Bodrum’da kurduğu pazar tezgahından organik ürün dükkânlarına, Kutu ve BAHÇE projesinden WWOOF Türkiye/TaTuTa programı ile doğa dostu üretim yapan çiftçilerin desteklenmesine kadar ortaya koyduğu projeler ve modeller birbirini besleyerek ekolojik üretimin yaygınlaşması adına bir bütüne hizmet ediyor.

Victor Ananias’ın yoğun emek ve uğraşları neticesinde, 2004 yılında “Organik Tarım Kanunu ve Yönetmeliği”nin organik pazarları destekleyecek yönde çıkarılması ve organik ürünlerin hal yasasından muaf tutulmasıyla Türkiye’de ilk kez %100 Ekolojik Pazarlar’ın kurulmasının önü açılmış oldu.

Şişli Belediyesi işbirliğiyle Haziran 2006’da 45 tezgah ve 23 üretici ile kurulan, Türkiye’nin hem ilk hem de en büyük organik pazarı Şişli %100 Ekolojik Pazar, ekolojik sertifikalı ürünleri adil, sürdürülebilir ve güvenilir bir model oluşturarak tüketiciye doğrudan ulaştırıyor.

Şişli %100 Ekolojik Pazar’da, Haziran 2021 itibarıyla 330 tezgah ve çoğunluğunu üreticilerin oluşturduğu 83 tezgah sahibi yer alıyor. Pazar, İzmir, Afyon, Mersin, Hatay, Zonguldak, Ankara, Eskişehir, Gökçeada gibi Türkiye’nin birçok farklı noktasından 900’ün üzerinde üreticinin organik ürünleriyle 15. yılında da bereketini artırıyor.

Üç kuşağı sağlıklı ve zehirsiz ürünlerle besleyen %100 Ekolojik Pazar üreticileri, müşterileriyle kurdukları organik bağları her geçen gün daha da güçlendirerek üretimlerine ve paylaşımlarına devam ediyor.

Organik tarımın öncüsü

Türkiye’de iç pazar potansiyelini ortaya çıkaran %100 Ekolojik Pazarlar; yeşil ekonomi alanında ekolojik bütüne hizmet eden çok paydaşlı bir iletişim ortamı oluşturarak diğer ekolojik pazarlara da model oluşturuyor.

Organik süt türevi ürünlerin, istiridye mantarının, elma pekmezinin, baklavanın, ketçabın, helvanın, lokumun, hurmanın, ezmelerin, sarı kantaronun, siyez ve karabuğday ununun, yufkanın, çiğköftenin, safranın ve daha birçok ürünün ilk defa piyasaya sunulduğu yer olan Şişli %100 Ekolojik Pazar; bir yandan Türkiye’de sayısı 16’ye yükselen yeni organik pazarların kurulmasına öncülük ederken diğer yandan dükkânlar, e-ticaret siteleri gibi pazarlama kanallarını da besleyerek daha fazla insanın organik ürüne ulaşmasını sağlıyor.

Pazar, her cumartesi günü, perakende müşterileri haricinde 30’un üstünde dükkân, e-ticaret sitesi ve diğer organik pazarların esnafına da ürün tedarik kanalı oluyor.

İstanbul, İzmit ve mevsimlik olarak Kayseri Kocasinan’daki beş ayrı noktada, Buğday Derneği güvencesiyle hizmet veren %100 Ekolojik Pazarlar, bugüne kadar 900’ün üzerinde taze sebze ve meyve üreticisinin sertifikalı ürünlerini alıcısıyla buluşturdu.

Buğday Derneği ayrıca, danışmanlığından çekildiği Konya Meram, İstanbul Küçükçekmece ve Beylikdüzü %100 Ekolojik Pazarları ile bugün artık çoğu kapanan Antalya, Samsun Gazi ve İlkadım, Balıkesir Burhaniye, İzmir Seferihisar, Kayseri Talas %100 Ekolojik Pazarları’nın kurulması sağladı.

 

Hem gıda hem bilgi alışverişi

%100 Ekolojik Pazar, halkın alışveriş kültürünün ve pazar yerlerindeki sosyalleşme kültürünün ekolojik yaklaşımla yeniden ele alınmasını, yarattığı ortam ve etkinlikler ile alışverişin gıda boyutunun ötesinde sosyal ve kültürel düzeyde bir paylaşım olmasını hedefliyor.

Şişli %100 Ekolojik Pazar, ekolojik ürün alışverişinin yanı sıra ekolojik yaşamın farklı alanlarında çeşitli etkinliklere katılım olanağı da sağlıyor. Pazarın müdavimleri, sabahın erken saatlerinden itibaren hem alışveriş ediyor hem de pazarda gerçekleşen etkinliklere, söyleşilere katılıyorlar. Bugüne kadar düzenlenen “bez çanta dikim” atölyesi, ”gerçek temizlik” atölyesi, ”takas-armağan şenliği”, “gel oyna çocuk atölyesi”, ”ekolojik kitap şenliği”, “Zehirsiz Sofralar” söyleşisi, konserler, performanslar gibi pek çok etkinlik pazarı kültürel ve sosyal anlamda da zenginleştirdi; “alış-veriş” mekânı olmanın ötesine taşıdı.

Plastik poşet kullanılmayan ilk pazaryeri

Türkiye’de plastik poşet kullanımının kaldırıldığı ilk pazar olan Şişli %100 Ekolojik Pazar, bu çabanın küçük de olsa bir karşılığı olarak İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin de bir parçası oldu.

Her şey kayıt altında ve izlenebilir

Buğday Derneği, oluşturduğu %100 Ekolojik Pazar Standartları ile organik pazarların sağlıklı işleyen ve güvenilir bir model olarak yaygınlaşmasına öncülük ederek, üstlendiği bu rolü, hazırladığı internet veritabanı ile daha da ileriye taşıyor. Yerel yönetim yetkilileri, ürünlerin satış verilerini tarih, satıcı, üretici, ürün, çeşit, miktar, fiyat ve mali belgeler bazında kayıt altına alıyor. Ardından üretici denetimlerinden sorumlu kontrol ve sertifika kuruluşlarına gönderiyorlar. Ayrıca %100 Ekolojik Pazarlar’da satılan tüm ürünlere ait sertifikalara ekolojikpazarlar.org adresinden ulaşılabiliyor.

Belediyelerin yanı sıra, Buğday Derneği ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da denetimleri yapılan Pazarlar’da, düzenli olarak ürünlerden numune alınarak akredite laboratuvarlara gönderiliyor. Kalıntı çıkan veya sertifika kapsamı dışında ürün sattığı tespit edilen üreticiler ve esnaf pazardan men ediliyor.

Sürdürülebilirliğini bireylerin destek ve bağışlarıyla sağlayan, 18 yıldır özveriyle ve kısıtlı kaynaklarla çalışan Buğday Derneği’ne destek ol, ekolojik yaşam umudumuzu birlikte yeşertelim!

15 Haz

20. Dünya Organik Kongresi

IFOAM (Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu) tarafından düzenlenen 20. Dünya Organik Kongresi, 6-10 Eylül 2021’de Fransa’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Çevrimiçi olarak da takip edilebilecek kongrenin bu yılki sloganı: Organik, köklerinden yola çıkarak hayata ilham veriyor.

Her üç yılda bir dünyanın farklı ülkelerinde, IFOAM (Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu) tarafından düzenlenen Dünya Organik Kongresi, 6-10 Eylül 2021 tarihlerinde Fransa’nın Rennes şehrinde yapılacak. Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 2.500’den fazla organik çiftçi, üretici, araştırmacı, savunucu ve politika uzmanının katılacağı kongrede, dayanıklılık, toplumsal dönüşüm, sağlık ve gıda güvenliği ile ilgili sorular ele alınacak, organik tarım hareketinin geleceği tartışılacak.

“Organik, köklerinden yola çıkarak hayata ilham veriyor” sloganı ile yola çıkan paydaşlar, organiğin tarımsal dönüşümde oynayabileceği rolü ve kendi içinde sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik sistemler için nasıl bir model olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

Dünya Organik Kongresi, sürdürülebilir tarım, değer zincirleri ve tüketim alanında çalışan paydaşlara bilgi, yenilik ve deneyimlerini paylaşma fırsatı sunuyor. Kongre, katılan herkese ivme ve ilham veriyor ve küresel organik sektörü için önde gelen bir etkinlik olarak görülüyor.

Liderlik, çiftçiler ve danışmanlar, bilim, tedarik ve değer zinciri, kültür ve eğitim ve paydaşlara odaklanan 6 ana tema etrafında 80 konferans ve 8 ön konferansın düzenlenmesi planlanan Organik Dünya Kongresi’nde ayrıca, herkese açık atölyeler, ödül töreni, yan etkinlikler ve ardından, üyelerin katılımına açık bir Genel Kurul gerçekleştirilecek.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: owc.ifoam.bio