Kategori: Kapanan % 100 Ekolojik Pazarlar

25 mRH

Zeytinburnu Organik Pazarı kapandı

Zeytinburnu Belediyesi’nin 6 Mayıs’tan itibaren, her cumartesi Topkapı Merkezefendi’de kurulan Zeytinburnu Organik Pazarı’nı kapatmasını üzüntü ile karşılıyoruz.

Organik tarım sektörü iç pazarının gelişmesinde önemli yeri olan organik pazarlar hem üreticinin tüketici ile direkt buluşmasını sağlamakta, hem de tüketiciye sağlıklı ürünler sunmaktadır. Pazarlar her ne kadar ticari alanlar olsa da çevre ve insan sağlığı temelinden bakıldığında henüz ülkemizde organik sektör yaygınlaşmadığı, tabana inmediği için aynı zamanda birer sosyal sorumluk projesi niteliği de taşıyor.

Zeytinburnu Belediyesi’nin ilgili kararını tekrar değerlendireceğini temenni ediyoruz…

02 Eyl

Burhaniye %100 Ekolojik Pazarda Üçüncü Sezon Başlıyor!

Yerelde üretim ve tüketimin önemine inanan Buğday Derneği’nin destek ve danışmanlığında açılan ilk metropol dışı ilçe ekolojik pazarı Burhaniye, üçüncü sezonu 18 Ağustos’ta açıyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği destek ve danışmanlığında; ilçe Belediyesi ve Kaymakamlığı, ilçe tarım müdürlüğü, ziraat odası destekleri ve Burhaniye Kent Konseyi Turizm ve Çevre Çalışma Grubu’nun çabalarıyla 2012 yılında açılan Burhaniye % 100 Ekolojik  Pazar, yayla ürünlerinin bitişi olan güz dönemi sonuna kadar hizmet vermeye devam etti.

2011 yılında Kırtık köyü’nden 37 çiftçi ile ekolojik sertifikalı üretime başlanmış ve 17 Eylül 2012’de pazarın açılmasıyla, bu ürünler pazartesi günleri, Burhaniye semt pazarında kendilerine ayrılan özel bölümde tüketicilerle buluşmuştu.

Kırtık Köyü Yaylalarında bir grup çiftçi ile başlatılan sertifikalı üretim süreci, Ecocert ve Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği arasında yapılan anlaşma ve Burhaniye Belediyesinin finansmanı ile 2014 yılında da devam ediyor.

Yörede organik sertifikalı yetiştirilen ürünlerin miktarını ve çeşitliliğini arttırmak, dolayısıyla ekolojik pazarın sürdürülebilirliğini sağlamak için, Kırtık Yaylalarıyla aynı coğrafyada yer alan Korucaoluk, Karadere, Avunduk, Sübeylidere, Kuyumcu, Hacıbozlar yaylalarında da organik sertifikalı üretim yapılması konusunda ön görüşmeler, Burhaniye Kent Konseyi tarafından başlatıldı.

Sertifikalı yayla ürünlerinin geçici olarak tüketicilerle buluşması için 18 Ağustos Pazartesi günü, Burhaniye Kemer Pazarında ayrı bir bölümde, Burhaniye %100 Ekolojik Pazarı tekrar hizmet vermeye başlıyor.

Katılımcı çiftçilerin üretim takvimlerine göre yılın iki ayı, pazartesi günleri açık olacak pazarda; ekolojik  sertifikalı yöre ürünleri (pembe domates, barbun fasulye, börülce, elma, ceviz, çilek, hububatlar, çam fıstığı, vb.)  satışa sunulacak.

 

24 }SD

Seferihisar %100 Ekolojik Pazarına ara verildi.

Kayseri %100 Ekolojik Pazarı gibi, Seferihisar %100 Ekolojik Pazara da kış sezonu boyunca ara verildi.

Ekolojik pazara yakışan bir ortamda, metropolden uzak Ulamış Köyü girişinde kurulan ve üreticiden tüketiciye uygun fiyatlar sunan Seferihisar %100 Ekolojik Pazarı’na, üreticinin elinde yeterli çeşit ve miktarda ürün bulunamaması ve diğer kış koşulları sebebi ile yeni üretim sezonuna kadar ara verilmiştir. Seferihisar Belediyesi ve Buğday Derneği işbirliğinde %100 Ekolojik Pazarın Mayıs- Haziran 2014 te yeniden hizmete başlaması hedeflenmektedir.

23 Eki

Seferihisar %100 Ekolojik Pazar artık farklı günlerde farklı iki noktada

Seferihisar %100 Ekolojik Pazarı Seferihisar halkının daha fazla katılım göstermesi için artık her cumartesi ilçe merkezinde köy pazarının kurulduğu alanda, İzmir halkının daha fazla katılımını sağlamak açısından da eski yerinde ama pazar günleri kurulacaktır.

Uygulama bu haftasonu ( 26-27 ekim )  ile başlayacaktır.

11 Eki

Kayseri ve Seferihisar %100 Ekolojik Pazarlarda analiz sonuçları

Kayseri %100 Ekolojik Pazarda yaklaşık bir ay önce proje ortağımız Tarım il Müdürlüğü’nce yapılan zirai ilaç kalıntı analizleri sonucu numune alınan tüm üreticilere ait ürünler temiz çıkmıştır.

Kayseri %100 Ekolojik Pazarda analiz yapılan üreticiler ve ürünleri şöyle:

M.Emin SEVER / üzüm

Muhsin YUNAK / taze fasulye

Safiye Çıkrıkçıoğlu – Meslek Yüksek Okulu / elma

Ahmet DEMİRTAŞ / süzme çiçek balı,

Mehmet  KENDİR / domates

Halil  ERTUTAR / domates

 

Açılışı 15 Haziran’da yapılan, Seferihisar Belediyesi ve Buğday Derneği ortaklığında yürütülen, her cumartesi İzmir halkına en uygun fiyata organik ürün sunmakta olan Seferihisar %100 Ekolojik Pazar’da rutin olarak yapılacak zirai ilaç kalıntı analizlerine başlanmıştır. Açılıştan 4 hafta sonra yapılan ve dört farklı üreticiden alınan numineler akredite bir laboratuar olan MRL Merkez Araştırma ve Kontrol laboratuarında zirai ilaç kalıntı analizine tabi tutulmuş ve sonuçlar temiz çıkmıştır.

Ayrıca 13 Temmuz haftası pazarımız Tarım İl Müdürlüğünce denetimden geçirilmiş ve aynı gün pazara en çok üretici ile katılan Seferihisar Orhanlı Köyü üreticilerinin üretim alanlarına Kontrol ve Sertifika Kuruluşu Etko yetkilisi ve Pazar müşterilerinin katılımı ile bir ziyaret düzenlenmiştir.

18 Ağu

Seferihisar %100 Ekolojik Pazar’ Eylül- Ekim Etkinlik Programı

SEFERİHİSAR %100 EKOLOJİK PAZARI AĞUSTOS-EYLÜL-EKİM ETKİNLİK PROGRAMI

24 Ağustos:     Geleneksel fide dikim atölyesi Saat: 13.00

31 Ağustos:     Geleneksel el sanatları sergi, satış ve “Keçe atölyesi”  Saat : 14.00-15.00

7 Eylül:                        “Bebek ve Çocuk Eşyaları Takası” 0 -13 yaş için oyuncaktan kitaba, kıyafetten bebek arabasına, cd’den patene, bisiklete. Çocuklarımız hızla büyümekte; bu sebeple her seferinde satın almak yerine takas edin. Kullanılmış ama iyi korunmuş eşyalarınızı getirin büyüyen çocuğunuzun yaşına uygun eşyalarla değiştirin.

11.00 – 12.00 Eşya kabul. 12.30 – 13.30 Takas

14 Eylül:          Uçurtma Yapım Atölyesi ve Şenliği Saat: 13.00

Not: Atölyeye katılacaklar için Belediyemiz malzeme temin edecektir.

21 Eylül:          Doğa Okulu tarafından düzenlenen eğitmen eşliğinde “Halk Oyunları” dersi ve  gösterisi. Saat: 14.00

28 Eylül:          Geleneksel el sanatları sergi, satış ve atölye çalışmaları*

5 Ekim:            “Bebek ve Çocuk Eşyaları Takası” 0 -13 yaş için oyuncaktan kitaba, kıyafetten bebek arabasına, cd’den patene, bisiklete. Çocuklarımız hızla büyümekte; bu sebeple her seferinde satın almak yerine takas edin. Kullanılmış ama iyi korunmuş eşyalarınızı getirin büyüyen çocuğunuzun yaşına uygun eşyalarla değiştirin.

11.00 – 12.00 Eşya kabul. 12.30 – 13.30 Takas

12 Ekim:          Üretici  Hüseyin Ceylan ile “Organik bal ve diğer arı ürünleri sohbeti”

Saat:13.00

19 Ekim:          Pazar alanındaki fırında geleneksel yaş maya ve organik un ile ekmek yapım atölyesi.  Saat: 13.00

26 Ekim:          Geleneksel el sanatları sergi, satış ve atölye çalışmaları*

*Geleneksel el sanatları atölyesi detayları Belediyemiz web sitesinden duyurulacaktır.

 

18 Ağu

Burhaniye %100 Ekolojik Pazar İkinci Sezonunu açtı

Ekolojik tarımın ve ekolojik beslenme talebinin yalnızca büyük şehirlerde kısıtlı kalınarak yaygınlaşamayacağını savunan derneğimizin destek ve danışmanlığında ilk büyükşehir dışı ilçe ekolojik pazarı Burhaniye, ikinci sezonunu 15 ağustos’ta açtı.

Yerelde üretim ve tüketimin önemine inanan Buğday Derneği’nin %100 Ekolojik Pazarlar projesinin halkaları ve diğer organik pazarlar, Burhaniye %100 Ekolojik Pazarı 2012 yılında açılana kadar hep büyükşehir belediyelerinin olduğu illerdeydi. Ekolojik tarımın ve ekolojik beslenme talebinin yalnızca büyükşehirlerde kısıtlı kalınarak yaygınlaşamayacağını savunan derneğimizin destek ve danışmanlığında ilk büyükşehirler dışı ilçe ekolojik pazarı da Burhaniye’de geçen yıl hayata geçmişti.

Burhaniye Ekolojik Pazarı, Buğday Derneği destek ve danışmanlığında, ilçe Belediyesi ve Kaymakamlığı, ilçe tarım müdürlüğü, ziraat odası destekleri ve Burhaniye Kent Konseyi Turizm ve Çevre Çalışma Grubu’nun çabalarıyla bu yıl 15 Ağustos’ta sezonu açtı.

2011 yılında Kırtık Köyü’nden 37 çiftçi ile ekolojik sertifikalı üretime  başlanmış ve 2012 ağustosunda bu ürünler pazartesi günleri Burhaniye semt pazarında kendilerine ayrılan özel bölümde tüketiciler ile buluşmuştu. Pazarın 2012 – 2013 döneminde de Burhaniye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin finansmanıyla Kırtık Köyü yayla ürünleri gene Ecocert firması tarafından sertifikalandırıldı.

Gene bu yıl içerisinde Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği,  Kırtık Köyü Muhtarının başkanlığında ekolojik üretim yapan çiftçiler tarafından kuruldu. Kurulan yerel derneğinde proje ortağı olduğu 2013 sezonunda Burhaniye %100 Ekolojik Pazarı’na 15 ağustos 2013’te Burhaniye Kemer Pazarının içinde ayrı bir bölümde yer verildi. Pazar  kış sezonuna kadar her Perşembe hizmet vermeye devam edecek.

 

30 qV_

Buğday Derneği ortaklığında metropollerin dışında açılan ve yerel organik tarım üreticilerinin katıldığı Kayseri, Konya, Seferihisar ve Burhaniye %100 Ekolojik Pazarları sayesinde organik ürün pahalıdır imajı son buldu.

Kocasinan Belediyesi, Kayseri Il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Buğday Derneği ve Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği ortaklığında 21 Haziran Pazar günü açılışı yapılan ve Kasıma kadar her pazar açık olacak Kayseri %100 Ekolojik Pazarda ürünler açılıştan üç saat sonra tükendi.

Çoğu Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi kapsamında üretime başlayan üreticilerden oluşan 20 ye yakın organik tarım yapan küçük çiftçinin 3 ton taze sebze ve meyvesi sadece 3 saat içinde tükendi. Açılış saati olan 13.00 a kadar ürün satışı yapılmayan %100 Ekolojik Pazarda saat 16.00 ürün kalmadı.

Aynı iddia ile ve yerel üret, yerel tüket kültürü ile Haziran ayı içinde açılan Seferihisar %100 Ekolojik Pazarına katılan tüm üreticiler İzmir İli sınırları içerisinden ve yarısı Seferihisar ilçesinden katılıyor. Her iki pazarda da aracı esnaf bulunmuyor.

Buğday Derneği ortaklığı ile geçen sene açılan Konya Meram %100 Ekolojik Pazarı ve gene geçen sene mevsimlik olarak açılan bu sene de ağustos başı açılacak olan Burhaniye Organik Pazarına da sadece yerel üreticiler katıldığı, herhangi bir aracı esnaf katılmadığı ve doğru fiyat politikası sebepleri ile metropoller dışında açılan %100 Ekolojik Pazarlar organik ürünler pahalıdır imajını sildi.

Fiyatlar aşağıdaki gibidir:

Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazarı ( Pazar )

Organik Domates: 2.00 tl

Organik iri yerli domates: 3.00 tl

Organik kabak: 2.00 tl

Organik salatalık: 2.00 tl

Organik biber çeşitleri: 2.50 tl

Organik yerli çeşit patlıcan: 2.50 tl

Organik taze fasülye. 3.50 tl

Organik patates: 1.50 tl

Organik bamya: 9.00 tl

Organik kayısı: 2.50 tl

Organik kayısı ığdır cinsi: 3.00 tl

Organik vişne: 4.00 tl

Organik kiraz: 5.00 tl

Organik armut: 3.00 tl

Organik marul ve iceberg: 2.00 tl

Organik yerli karpuz: 1.50 tl

Organik erik anjelik: 5.00 tl

İzmir Seferihisar %100 Ekolojik Pazarı ( Cumartesi )

Organik pancar: 3.00 tl

Organik karpuz: 1.50 tl

Organik patlıcan: 2.00 tl

Organik biber çeşit: 3.00 tl

Organik bamya: 8.00 tl

Organik kabak: 2.00 tl

Organik salatalık: 2.00 tl

Organik üzüm: 5.00 tl

Organik armut: 5.00 tl

Organik erik: 4.00 tl

Organik şeftali: 4.00 tl

Organik domates: 2.00 tl

Organik maydanoz: 0.50 tl

Konya Meram %100 Ekolojik Pazarı ( cumartesi )

Organik kabak: 2.50 tl

Organik salatalık: 2.50 tl

Organik yerli iri domates: 3.50 tl

Organik biber çeşit: 4.00 tl

Organik maydanoz: 1.00 tl

Organik marul: 1.00 tl

Organil soğan: 2.00 tl

Organik şeftali: 3.50 tl

Organik çilek: 5.00 tl

Organik kayısı: 2.50 tl

Organik vişne: 5.00 tl

Organik kiraz: 5.00 tl

Organik taze fasulye: 3.50 tl

30 qV_

Seferihisar %100 Ekolojik Pazar’da 4 üreticinin ürünlerinin zirai ilaç kalıntı analizleri temiz çıkmıştır

Seferihisar Belediyesi ve Buğday Derneği ortaklığında yürütülen %100 Ekolojik Pazarda rutin olarak yapılacak zirai ilaç kalıntı analizlerine başlanmıştır. Açılıştan 4 hafta sonra yapılan ve dört farklı üreticiden alınan numineler akredite bir laboratuar olan MRL Merkez Araştırma ve Kontrol laboratuarında zirai ilaç kalıntı analizine tabi tutulmuş ve temiz çıkmıştır.

Ayrıca 13 Temmuz haftası pazarımız Tarım İl Müdürlüğünce denetimden geçirilmiştir.

Bugüne kadar ( yedi yıldır ) Buğday Derneği işbirliğindeki %100 Ekolojik Pazarlar’da Dernek ve ilgili Belediyelerce yapılan 52 analizde, 42 farklı üreticinin 87 farklı ürünü zirai ilaç kalıntı analizine tabi tutulmuştur. Kalıntı çıkan üreticilere ait ürünler ile ilgili bilgi ilgili kontrol ve sertifika kuruluşları ile paylaşılmakta, durum özelinde gerekli tedbirlerin alınmasından sektörden ihraca kadar çeşitli yaptırımlar uygulanmaktadır.

30 qV_

Seferihisar %100 Ekolojik Pazar Takas Şenliğine Ev Sahipliği Yapıyor

Seferihisar Belediyesi ve Buğday Derneği işbirliğinde açılan, İzmir halkına sadece üreticiden tüketiciye ve en uygun fiyata organik ürün sunma iddiası ile kurulan ve 4. Haftasına giren %100 Ekolojik Pazar’da 6 Temmuz cumartesi “Bebek ve Çocuk Eşyaları Takası” düzenleniyor.

Günümüz ekonomisinin yarattığı “kullan at” kültürüne ve herşeyin parasal bir değere sahip olduğu sisteme alternatif mümkün olduğunca yerel bir çözüm, bir model sunmak takasın amacı.

Hele ki kapsamı bebek ve çocuk eşyaları olunca takasın daha da bir önemi var. Çocuklarımızın hızla büyüyor olması bu kapsamdaki takası daha da anlamlı ve zorunlu hale getiriyor. Bugüne kadar yaptıkları projeler ile ekolojik yaşam kültürünü destekleyen Seferihisar Belediyesi ve Buğday Derneği zaten bireyler olarak kendi çevremizde yaptığımız paylaşım ve takasın yerelde geleneksel bir model çerçevesinde yaygınlaştırılmasına ön ayak olmayı amaçlıyor.

Bu sebeple her ayın ilk cumartesisi İzmir – Seferihisar yolu üstünde Ulamış köyü girişinde Shell Benzinlik karşısında kurulan %100 Ekolojik Pazarda “Bebek ve Çocuk Eşyaları Takası” düzenlenecek. 0 -13 yaş için oyuncaktan kitaba, kıyafetten bebek arabasına, cd’den patene, bisiklete her şeyin oluşturulacak bir takas masasında değiş tokuş edileceği etkinlik saat 11.00 – 12.00 arasında eşyaların kabulu ile başlayacak. 12.30 – 13.30 arasında ise takas başlayacak. Getirilen parça kadar götürme esasına dayanan takasta çok özel değerli eşyalar için ayrıca yüzyüze takas masası oluşturulacak. Takasa bir katılımcı en fazla 15 parça eşya ile katılabilecek, daha fazla eşya bağış olarak kabul edilecek. Takasın bir diğer şartı ise getirilen eşyaların eksiksiz, temiz ve kullanılabilir durumda olması.Takas için ilk gelenlerin ilk tercih şansı bulacağı sistemde aradığını bulamayanlar bir sonraki ayki takasta haklarını kullanabilecekler.

Her hafta ekolojik yaşam ve organik tarım temalı etkinliklere sahne olan Seferihisar %100 Ekolojik Pazarında aynı gün saat 11.30 – 13.30 arası Prof. Dr. Serdar Tezcan ve Füsun Tezcan ile “Böcek Bilimci Çocuklar Atölyesi” gerçekleştirilecek. Böcekler hakkında tanıtıcı bilgi, mikroskopta böcekleri inceleme fırsatı, canlı böceklerle uygulamaların yapılacağı atölye hakkında daha detaylı bilgi için http://bofyap.ege.edu.tr/

Gelin hem organik ürün alışverişinizi yapın, hem takasa, atölyeye katılın hem de organik yemek servisi de yapan kafede güzel bir kahvaltı yapın, çocuklarınız eşeğe binip gezsin, çimlerde oynasın ve harika bir zaman geçirsin.