Kategori: Medya’ da % 100 Ekolojik Pazarlar

22 Kas

Şişli %100 Ekolojik Pazar’da bir ilk daha imza attı; yeni sözleşme ile komisyon dönemi başladı

Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü ve Buğday Derneği Başkanı Leyla Aslan Ünlübay’ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, pazarın tüm paydaşların etkin katılımıyla büyümesini sağlamayı hedefiyle bir de protokol imzalandı.

https://www.gercekgundem.com/istanbul/50685/turkiyenin-ilk-organik-pazari-13-yasinda

http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/istanbul/merkez/turkiyenin-ilk-organik-pazari-13uncu-yasini-k-41022185

https://www.dha.com.tr/istanbul/turkiyenin-ilk-organik-pazari-13uncu-yasini-kutladi/haber-1610245

https://www.mynet.com/turkiyenin-ilk-organik-pazari-13uncu-yasini-kutladi-110104542958

 

 

 

 

25 May

Araştırmalar kanıtlıyor: Organik tarım dünyayı doyurabilir! Genel Müdürümüz Batur Şehirlioğlu TEB Kobi TV’ye konuk oldu…

Araştırmalar kanıtlıyor: Organik tarım dünyayı doyurabilir!
Genel Müdürümüz Batur Şehirlioğlu TEB Kobi TV’ye konuk oldu…

Araştırmalar kanıtlıyor: Organik tarım dünyayı doyurabilir!

Araştırmalar kanıtlıyor: Organik tarım dünyayı doyurabilir!Genel Müdürümüz Batur Şehirlioğlu TEB Kobi TV'ye konuk oldu…

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği paylaştı: 22 Nisan 2018 Pazar

 

25 May

Küçükçekmece organik pazarından çekilme haberimizin basındaki yansımaları:

Cumhuriyet: “Buğday Derneği’nin destek ve danışmanlık verdiği organik pazarda, artık %100 Ekolojik Pazar markasının güvencesi olmayacak.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/…/Bugday_Dernegi__Kucukcekmece…

Hürriyet: “Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Küçükçükmece Organik Pazarı’ndan çekileceğini açıkladı. Bu durum pazarın artık organik sayılmayacağı anlamına geliyor.”

http://www.hurriyet.com.tr/organik-pazar-kavgasi-40724662

Birgün: “Buğday Derneği ekolojik pazardan çekilme gerekçesini şöyle açıkladı: “Belediye, başta denetim olmak üzere, üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmedi.”

https://www.birgun.net/…/belediye-sorumluluk-almadi-bugday-…

26 Nis

YÜZEYSEL HABERLER ORGANİK SEKTÖRÜNE ZARAR VERİYOR

Büyük emekler sonucu geliştirilen ve halkın sağlıklı gıdaya ulaşabilmesini hedefleyen organik sektörü, iyi niyetli bile olsa konuyla ilgili yapılan yüzeysel haberlerden olumsuz etkileniyor.

23 Temmuz 2017 tarihli Sözcü Gazetesi’nde, “İsmi kulağa hoş geliyor ama fiyatı cep yakıyor” başlığıyla verilenhaberde, organik ürün tüketmenin bir moda haline geldiği, ancak ürünlerin pahalı olmasının üreticilerin ilgisini düşürdüğü dile getiriliyor ve organik sektörü ile ilgili kaynak belirtilmeden gerçek dışı istatistiklere, temelsiz iddialara yer veriliyor.

Fiyat farklılığı konusunda doyurucu bir açıklama yapmadan organik sektörü ile ilgili gerçek dışı verilerle, yersiz suçlamalarla yapılan haber ve benzerleri; çevreye ve diğer canlılara zarar vermeyen yöntemlerle gerçekleşen, sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmemizi sağlayan organik üretim konusunda yanlış bir bilincin oluşmasına ve yaygınlaşmasına neden olarak, sektörün gelişimine zarar veriyor.

 

Meğer dünya ekolojik tarıma geçmiş!

Birleşmiş Milletler’in açıkladığı rakamlara göre 2015 yılında dünya nüfusu 7.3 milyar. Sözcü’deki habere göre ise dünya genelinde ekolojik tarım yapan kişi sayısı 1.8 milyar olarak ifade ediliyor. Bu veri doğru olsaydı dünya genelinde gıda güvenliği sorunumuz kalmazdı. Yine aynı istatistiklerde Türkiye’de sektörden geçinen kişi sayısı 2 milyon olarak verilmiş. Türkiye’nin 2015 yılındaki nüfusu Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre 78 milyon 741 bin 53. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin 2015 yılında açıkladığı tarımdaki istihdam sayısı ise 5 milyon 180 bin. Bu veriler ışığında haberde verilen organik sektöründen geçinen kişi sayısı yine gerçeklikten uzak görünüyor.

Haberde ayrıca bir liste verilerek organik ve “normal” ürünler karşılaştırılmış. Öncelikle doğaya ve insan sağlığına zararlı girdilerin kullanıldığı konvansiyonel ürünler hiçbir zaman “normal” olmamalı. Bunun dışında söz konusu rakamlar da güvenilirlikten uzak. Örneğin çileğin “normal” fiyatı 2.5 lira olarak verilmiş, oysa çileğin en bol olduğu Mayıs-Haziran aylarında bile fiyatı 5 liranın altına düşmedi. Yine bugün “normal” fiyatı 2.5 lira olarak açıklanan taze fasulyenin market ve pazarlardaki satış fiyatı 5 lira civarında.

Gıdada ve sağlıkta, kalite ve güvence fiyattan daha önemlidir. Sağlıklı gıdaya verilen bedel, koruyucu bir önlem olarak, hastalıktan, hastane ve ilaç masraflarından da uzak tutuyor. Bununla birlikte pahalılık göreceli bir kavram. Konvansiyonel ürünlerle karşılaştırma, birim maliyetler üzerinden yapıldığında ve sürüm de dikkate alındığında çoğu üründe organik ürün daha adil olabiliyor. Yani konvansiyonel bir ürünün market satış fiyatıyla, üretim maliyetleri arasındaki fark, organik bir ürünün satış fiyatıyla üretim maliyetleri arasındaki farktan daha yüksek olabiliyor. Bununla birlikte organik ürün ile konvansiyonel ürün arasındaki fiyat farklılığı temelde üreticilerin maliyetleri arasındaki değişkenlerden kaynaklanmakta. Maliyet farklılıkları ile ilgili daha detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Organik ürüne yönelik iddialar ispat edilmeli

Sözcü’nün haberde görüşüne yer verdiği Türk Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarları Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, organik ürünlerin konvansiyonel ürünlerle aynı tarlada yetiştiğini iddia ediyor. Öncelikle Sözcü Gazetesi, ardından Sayın Er bu iddialarının kaynağını açıklamalı.

Birleşmiş Milletler Danışman Sivil Toplum Kuruluşu olan Basın Konseyi’nin belirlemiş olduğu Basın Meslek İlkeleri’ne göre “Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz.”

Bahsi geçen basın ilkesine göre ve halkın haber alma hakkı doğrultusunda yapılacak olan haberlerin gerekli şekilde araştırılarak ve güvenilir kaynaklara referans verilerek yapılması gerekir; şayet haberi yapan suçlayıcı ifadeler kullanacaksa bunu da gerekçelendirmek zorundadır. Aksi halde yapılan haber, magazin değeri taşımasının dışında, güvenilirlikten uzak ve zarar verici olacaktır.

Sofranıza gelen gıdanın öyküsünü bizzat üreticisinden dinleyerek almak ve çevre dostu ekolojik üretime destek olmak için %100 Ekolojik Pazarlar’dan alışveriş yapabilir, web sitemizden pazarlarda satılan ürünlerle ilgili denetim sonuçlarını ve üreticilerin sertifikalarını görebilirsiniz.

25 mRH

0 Ekolojik Pazarlar’da Yeni Dönem

The 2018 World Cup is fast approaching, with national sides making their final preparations ahead of this summer’s tournament.

We now know the groups after December’s draw. England have been put together with Belgium, Tunisia and Panama in Group G.

Gareth Southgate’s side were not among the top seeds, meaning they featured in pot two during the proceedings.

And with England’s route now mapped out, Southgate will be able to ramp up preparations for the 2018 tournament. 2018 World cup, football News ,Gaming ,Betscore ,Casino …..Sports.vin

25 mRH

İzmit %100 Ekolojik Pazarı resmi açılışı yapıldı

İzmit Belediyesi’nin girişimleri sonucunda kurulmaya başlanan Kocaeli’nin ilk 100 yüz ekolojik pazarın resmi açılışı yapıldı.

http://www.milliyet.com.tr/ekolojik-pazarin-resmi-acilisi-yapildi-kocaeli-yerelhaber-1734225/
İzmit Belediyesi, özel bir alışveriş merkezi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği işbirliği ile kurulan ekolojik pazarın açılışına İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Esas Holding CEO’su Kazım Köseoğlu, Buğday Derneği Başkanı Batur Şehirlioğlu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İlhan Özel, Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Mustafa Tengerek, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Güray Oruç, Tema Vakfı Kocaeli Temsilcisi Nermin Tol ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Mehteran takımının gösterisiyle başlayan açılışta konuşan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Şimdiye kadar hep ilkleri yapan bir belediyeyiz. Ekolojik pazarda bunlardan biri. Göreve geldiğimiz günden beri şehrimizin ara sokaklardaki semt pazarlarını daha modern ortamlarda yapılması için kapalı pazar projelerini hayat geçirmeye başladık. Şimdiye kadar 8 yerde kapalı pazar yaptık. Alikahya’daki pazarın da temelini attık. Kapalı pazarları sadece tezgahların açıldığı yerler olarak değil buralara gelenlerin her türlü ihtiyacına cevap verecek şekilde planlıyoruz. Sosyal tesisinden bebek bakım ünitesine, zabıta birimine kadar her türlü ihtiyaca cevap veren kapalı pazarların sayısını daha da arttırmak istiyoruz. Bütün çabamız çocuklarımıza daha yaşanabilir bir gelecek bırakmak içindir. Bunun için de gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

Yaklaşık 600 metrekarelik bir alan üzerinde kurulan ekolojik pazarda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yetki alan kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarından sertifika almış üretici ve kuruluşlar tezgah açabiliyor. Pazarda yüzde yüz organik, hormonsuz ve sertifikalı ürünler satışa sunuluyor. Organik olmayan ve ekolojik sertifikası bulunmayan ürünün satışı yapılamıyor. Organik pazarda satışa sunulan ürünlerin tohumdan hasada ve hasattan tüketiciye sunuluşuna kadarki tüm aşamaları kontrol altında tutuluyor.
Pazar içerisinde satışa sunulan ürün üzerinde bulunan etikette, ürünün adı ve sertifika statüsü, yetkilendirilmiş kuruluşun adı, logosu, kod numarası, ürüne ait sertifika numarası, çiftçi kodu, hasat yılı, parti veya seri numarası, içindekiler, üretim tarihi, son kullanma tarihi, gramaj, kime ait olduğu, üretim yeri, üretim izni, yönetmeliğe uygun olarak üretildiğine dair ifade ve menşei hakkında bilgi yer alıyor.

20 mRH

Organik Ürünler Neden Daha Pahalı?

”21. yüzyıl insanı artık yediklerinin sağlıklı olmadığının farkında. Ancak Türkiye’de organik ürünlere yöneliş hala o kadar fazla değil. Bunun da en önemli nedenlerinden biri organik ürünlerin pahalı olması. Ekonomik nedenlerle organik ürüne erişimi olmayanların yanında erişimi olsa da bu pahalılığa karşı güvensizlik duyanlar da var. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, neden organik ürünlerin konvansiyonel ürünlerden daha maliyetli olduğunu açıkladı.”

Bianet’ten Nilay Vardar’ın ‘Organik Ürünler Neden Daha Pahalı?’ başlıklı haberini okumak için link; http://bianet.org/bianet/toplum/181970-organik-urunler-neden-daha-pahali

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, neden organik ürünlerin konvansiyonel ürünlerden daha maliyetli olduğunu açıkladı.
BİANET.ORG
 
13 qV_

Organik Tarım, %100 Ekolojik Pazarlar ve Dernek olarak ODTÜ’lü Dergisi 59. sayıya konuk olduk

Ekolojik Yaşamın Don Kişotları

Buğday Derneği Eş Genel Müdürleri Gizem Altın Nance ve Batur Şehirlioğlu, ODTÜLÜ Dergisi, 59. sayıya konuk oldular.
Şehirlioğlu’nun Ekolojik Gelecek için Organik Tarım başlıklı yazısını 30. sayfadan, Altın Nance ile yapılan, Buğday projelerini konu alan söyleşiyi ise 50. sayfadan okuyabilirsiniz.

”Küresel ölçekte dev bir ekonominin sürdürülebilirliğini sağlarken, aynı zamanda doğaya, su kaynaklarına, toprağa, iklime ve tüm canlıların sağlığına olumsuz ve kalıcı etkiden kaçınmak mümkün mü?” Batur Şehirlioğlu/ Ekolojik Gelecek için Organik Tarım

”Buğday Derneği’nin en ünlü projesi % 100 ekolojik pazarlar. Şu anda İstanbul’da her hafta kurulan beş tane ekolojik pazar var. Buğday’ın diğer bilinen projesi TaTuTa Tarım, Turizm, Takas Ağı. Burada da Türkiye’nin dört bir tarafına dağılmış yaklaşık 100 ekolojik çiftlik var. Bu çiftliklerin ortak özellikleri ekolojik olmaları. Bunun dışında Tohum Takas Ağı projemiz var. Türkiye’de atalık tohumların satışı yasak. Dolayısıyla atalık tohumlarımız tükenme gibi bir durumla karşı karşıya. Bunun engellemek için bir tohum takas ağı kurduk.” Gizem Altın Nance/ Ekolojik Yaşamın Don Kişotları

Yazı ve söyleşiyi okumak için;
odtulu.metu.edu.tr/dergiler/59/59.html#p=1